anaconda 32.22 - en to ru translation catalogue (1395 entries)

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
ru: 
    
    Неизвестная ошибка. Остановка работы.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the inst.vncpassword=PASSWORD boot option
    if you would like to secure the server.
ru: 
    
    ВНИМАНИЕ!!! Сервер VNC запущен БЕЗ ПАРОЛЯ!
    Используйте параметр загрузки inst.vncpassword=ПАРОЛЬ
    для ограничения доступа к серверу.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
ru: 
    Вы выбрали подключение к прослушивающему VNC-клиенту. 
    Это не требует указания пароля. Если вы определите пароль, 
    его можно будет использовать в случае, если не удается 
    подключиться к VNC-клиенту.

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
ru: 
    
    Вы выбрали запуск VNC с паролем.

en: 
    An error occurred during reading the kickstart file:
    %s
    
    The installer will now terminate.
ru: 
    Ошибка при чтении файла кикстарта:
    %s
    
    Теперь установка будет прекращена.

en: 
    Press [Enter] to reboot your system.
ru: 
    Нажмите [Enter], чтобы перезагрузить систему.

en: 
    Running in cmdline mode, no interactive debugging allowed.
    The exact error message is: 
    
    %s.
    
    The installer will now terminate.
ru: 
    При работе в режиме командной строки интерактивная отладка не разрешается.
    Сообщение об ошибке в точности: 
    
    %s.
    
    Теперь программа установки завершит работу.

en: 
    Some warnings occurred during reading the kickstart file:
ru: 
    Предупреждения при чтении файла кикстарта:

en: 
    The installation was stopped due to an error which occurred while running in non-interactive cmdline mode. Since there cannot be any questions in cmdline mode, edit your kickstart file and retry installation. 
    The exact error message is: 
    
    %s. 
    
    The installer will now terminate.
ru: 
    Установка была остановлена из-за ошибки, возникшей во время работы в неинтерактивном режиме командной строки. Поскольку в режиме командной строки не может быть никаких вопросов, отредактируйте файл kickstart и повторите установку.
    Точное сообщение об ошибке:
    
    %s.
    
    Установщик завершает работу.

en: 
    Would you like to use it anyway?
ru: 
    Всё равно использовать?

en:   You don't have enough space available to install <b>%(product)s</b>, even if you used all of the free space available on the selected disks.
ru:   Недостаточно места для установки <b>МСВСфера ОС</b>,  даже если использовать все свободное место на выбранных дисках.

en:  <a href="">Click for details.</a>
ru:  <a href="">Подробнее...</a>

en:  IPv4 Address: %(addr)s Netmask: %(netmask)s Gateway: %(gateway)s
ru:  Адрес IPv4: %(addr)s Маска сети: %(netmask)s Шлюз: %(gateway)s

en:  IPv6 Address: %(addr)s/%(prefix)d
ru:  Адрес IPv6: %(addr)s/%(prefix)d

en:  Starting text mode.
ru:  Запуск текстового режима.

en:  Try the text mode installer by running:
    
    '/usr/bin/liveinst -T'
    
     from a root terminal.
ru:  Попробуйте запустить установщик в текстовом режиме, выполнив:
    
    '/usr/bin/liveinst -T'
    
     из терминала пользователя root.

en: %(bootloader_stage2_description)s cannot be on an iSCSI disk which is not configured in iBFT.
ru: %(bootloader_stage2_description)s не может находиться на диске iSCSI, не настроенном в iBFT.

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s
ru: %(desc)s не может иметь тип %(type)s

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s.
ru: Недопустимый тип %(desc)s: %(type)s.

en: %(desc)s must be between %(min)d and %(max)d MB in size
ru: Размер %(desc)s должен быть между %(min)d и %(max)d МБ

en: %(desc)s must be mounted on one of %(mountpoints)s.
ru: %(desc)s должен быть смонтирован на одном из %(mountpoints)s.

en: %(desc)s must be within the first %(max_end)s of the disk.
ru: %(desc)s должен быть в пределах первого %(max_end)s диска.

en: %(desc)s must not be larger than %(max)dMB.
ru: %(desc)s не должен быть больше %(max)d МБ.

en: %(desc)s must not be smaller than %(min)dMB.
ru: %(desc)s не должен быть меньше %(min)d МБ.

en: %(deviceName)s may not have enough space for grub2 to embed core.img when using the %(fsType)s file system on %(deviceType)s
ru: На %(deviceName)s может быть недостаточно места, чтобы grub2 мог вставить core.img, при использовании файловой системы %(fsType)s на %(deviceType)s

en: %(freeSize)s of %(devSize)s
ru: %(freeSize)s из %(devSize)s

en: %(items_selected)s of %(items_total)s mount points in %(page_name)s
ru: %(items_selected)s из %(items_total)s точек монтирования в %(page_name)s

en: %(name)s is now successfully installed and ready for you to use!
    Go ahead and quit the application to start using it!
ru: МСВСфера ОС успешно установлено и готово к использованию!
    Необходимо выйти из приложения чтобы приступить к использованию.

en: %(name)s is now successfully installed and ready for you to use!
    Go ahead and reboot your system to start using it!
ru: МСВСфера ОС успешно установлена и готова к использованию!
    Необходимо перезагрузить систему чтобы приступить к использованию.

en: %(name)s must have one of the following disklabel types: %(types)s.
ru: %(name)s может иметь следующий тип метки диска: %(types)s.

en: %(productName)s %(productVersion)s INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
ru: Установка %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
ru: Установка %(productName)s %(productVersion)s на %(name)s

en: %(product_name)s requires %(needed_ram)s MB of memory to install, but you only have %(total_ram)s MB on this machine.
ru: Для установки %(product_name)s необходимо %(needed_ram)s МБ памяти, но на этом компьютере доступно только %(total_ram)s МБ.

en: %d Mb/s
ru: %d Мб/с

en: %s The disks you've selected have the following amounts of free space:
ru: %s На выбранных дисках доступно:

en: %s cannot be on an encrypted block device.
ru: %s не может быть на зашифрованном блочном устройстве.

en: %s is currently mounted and cannot be used for the installation. Please unmount it and retry.
ru: %s уже смонтировано и не может использоваться для установки. Отсоедините его и повторите попытку.

en: %s is missing. Cannot setup firewall.
ru: Нет %s. Настройка сетевого экрана невозможна.

en: %s must be on a primary partition.
ru: %s должен быть на основном разделе.

en: %s timezone
ru: Часовой пояс %s

en: %s to switch layouts.
ru: %s для переключения раскладки.

en: ({} free)
ru: ({} свободно)

en: /boot file system
ru: Файловая система /boot

en: /boot/efi must be on a device of type {type} or {another}
ru: /boot/efi должен размещаться на устройстве типа {type} или {another}

en: 0 GB
ru: 0 ГБ

en: 0 MB
ru: 0 МБ

en: 1 subscription attached to the system
ru: 1 подписка прикреплена к системе

en: 4k
ru: 4к

en: 64k
ru: 64к

en: <b>%(count)s disk; %(size)s reclaimable space</b> (in file systems) | <b>%(count)s disks; %(size)s reclaimable space</b> (in file systems)
ru[0]: <b>%(count)s диск; можно освободить %(size)s</b> (в файловых системах)
ru[1]: <b>%(count)s диска; можно освободить %(size)s</b> (в файловых системах)
ru[2]: <b>%(count)s дисков; можно освободить %(size)s</b> (в файловых системах)

en: <b>Warning:</b> All storage changes made using the installer will be lost when you press 'Rescan Disks'.
ru: <b>Внимание!</b> После нажатия кнопки «Поиск» изменения, сделанные в окне разделов, будут потеряны.

en: <b>Warning</b>: All storage changes made using the installer will be lost when you choose to format.
ru: <b>Предупреждение.</b> При форматировании все предыдущие изменения пространства данных будут потеряны.

en: <b>You don't have enough space available to install %(name)s</b>.  You can shrink or remove existing partitions via our guided reclaim space tool, or you can adjust your partitions on your own in the custom partitioning interface.
ru: <b>Недостаточно места для установки МСВСфера ОС</b>. Можно уменьшить или удалить существующие разделы с помощью помощника или самостоятельно выбрать размеры разделов в окне настройки разделов.

en: <b>You don't have enough space available to install %(productName)s</b>, even if you used all of the free space available on the selected disks.  You could add more disks for additional space, modify your software selection to install a smaller version of <b>%(productName)s</b>, or quit the installer.
ru: <b>Недостаточно места для установки МСВСфера ОС</b>, даже если использовать всё свободное место на выбранных дисках. Можно добавить ещё диски, чтобы получить дополнительное место, изменить выбор программного обеспечения, чтобы установить меньший вариант <b>МСВСфера ОС</b>, или покинуть программу установки.

en: <span size="small"><b>Example:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>
ru: <span size="small"><b>Пример:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>

en: <span size="small"><b>Example:</b> squid.mysite.org:3128</span>
ru: <span size="small"><b>Пример:</b> squid.mysite.org:3128</span>

en: A %(command)s with the name %(policyName)s has already been defined.
ru: %(command)s с именем %(policyName)s уже существует.

en: ADD A KEYBOARD LAYOUT
ru: ДОБАВИТЬ РАСКЛАДКУ КЛАВИАТУРЫ

en: ADD A NEW MOUNT POINT
ru: СОЗДАНИЕ ТОЧКИ МОНТИРОВАНИЯ

en: ADD DASD STORAGE TARGET
ru: ДОБАВИТЬ ЦЕЛЕВОЕ УСТРОЙСТВО DASD

en: ADD iSCSI STORAGE TARGET
ru: ДОБАВИТЬ ЦЕЛЕВОЕ УСТРОЙСТВО ХРАНЕНИЯ iSCSI

en: ADD zFCP STORAGE TARGET
ru: ДОБАВИТЬ ЦЕЛЕВОЕ УСТРОЙСТВО ХРАНЕНИЯ zFCP

en: ADVANCED USER CONFIGURATION
ru: ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ПАРАМЕТРЫ ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ

en: AM
ru: до полудня

en: AM/PM Down
ru: AM/PM -

en: AM/PM Up
ru: AM/PM +

en: AVAILABLE SPACE
ru: СВОБОДНО

en: Access newer kernel features
ru: Доступ к новым возможностям ядра

en: Action
ru: Действие

en: Activation Key
ru: Ключ активации

en: Activation key set.
ru: Ключ активации установлен.

en: Add Layout
ru: Добавить раскладку

en: Add NTP Server
ru: Добавить сервер NTP

en: Add NTP server
ru: Добавить сервер NTP

en: Add NTP server address
ru: Добавить адрес сервера NTP

en: Add Specialized Disk
ru: Добавить специализированный диск

en: Add a new mount point.
ru: Добавить точку монтирования.

en: Add a new repository.
ru: Добавить новый репозиторий.

en: Add and mark for usage NTP servers
ru: Выбор серверов NTP

en: Add device
ru: Добавить устройство

en: Additional repositories
ru: Дополнительные репозитории

en: Additional software for Selected Environment
ru: Дополнительное программное обеспечение для выбранной среды

en: Additional software for selected environment
ru: Дополнительное программное обеспечение для выбранного окружения

en: Administrator
ru: Администратор

en: Administrator %s will be created
ru: Будет создан администратор %s

en: Allow root SSH login with password
ru: Разрешить вход пользователем root с паролем через SSH

en: Alt + Shift to switch layouts.
ru: Alt + Shift для переключения раскладок.

en: An error occurred during Red Hat Insights configuration. Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: Произошла ошибка при настройке Red Hat Insights. Игнорировать и продолжить установку?

en: An error occurred during registration attempt triggered by the rhsm kickstart command. This could have happened due to incorrect rhsm command arguments or subscription infrastructure issues. Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: В процессе регистрации произошла ошибка, вызванная командой rhsm kickstart. Это могло произойти из-за неправильных аргументов команды rhsm или проблем с инфраструктурой подписки. Проигнорировать это и продолжить установку?

en: An error occurred trying to mount some or all of your system: {message}
    
    Some of it may be mounted under {path}.
ru: При попытке монтирования некоторых файловых систем возникла ошибка: {message}. 
    
    Некоторые из них могут быть смонтированы в {path}.

en: An error occurred while activating your storage configuration.
ru: Ошибка при активации устройств хранения.

en: An error occurred while resizing the device {}: {}
ru: Произошла ошибка при изменении размера устройства {}: {}

en: An unknown error occurred during installation.  Details are below.
ru: Во время установки произошла неизвестная ошибка.  Подробности приводятся ниже.

en: Anaconda Installer
ru: Программа установки Anaconda

en: Anaconda is unable to create %s because the file already exists. Anaconda is already running, or a previous instance of anaconda has crashed.
ru: Anaconda не может создать %s, так как файл уже существует. Возможно, Anaconda уже работает или выполнялась ранее, но предыдущий экземпляр был аварийно завершен.

en: Apple Bootstrap Partition
ru: Раздел Apple Bootstrap

en: Apple EFI Boot Partition
ru: Загрузочный раздел Apple EFI

en: Apply configuration in installer
ru: Применить конфигурацию в программе установки

en: Are you sure you want to delete all of the data on {}, including snapshots?
ru: Вы действительно хотите удалить все данные с {}, включая снимки?

en: Are you sure you want to delete all of the data on {}, including subvolumes?
ru: Вы действительно хотите удалить все данные с {}, включая подтома?

en: Are you sure you want to delete all of the data on {}?
ru: Удалить все данные с {}?

en: Are you sure you wish to quit the
    installation process?
ru: Вы действительно хотите прервать
    процесс установки?

en: As large as possible
ru: Как можно больше

en: Assign mount points
ru: Назначьте точки монтирования

en: At least one of your swap devices does not have a UUID, which is common in swap space created using older versions of mkswap. These devices will be referred to by device path in /etc/fstab, which is not ideal since device paths can change under a variety of circumstances.
ru: По крайней мере одно из устройств подкачки не имеет UUID, что характерно для пространства подкачки, созданного с помощью старых версий mkswap. Обращение к этим устройствам будет осуществляться по их пути в соответствии с заданным в /etc/fstab, что не является оптимальным, так как путь к устройству может меняться при различных обстоятельствах.

en: Attaching subscription...
ru: Прикрепление подписки...

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
ru: Попытка соединения с VNC-клиентом на узле %s...

en: Attempting to start vncconfig
ru: Попытка запустить vncconfig

en: Authentication
ru: Проверка подлинности

en: Authentication required
ru: Требуется проверка подлинности

en: Authentication required by wireless network
ru: Для подключения к беспроводной сети необходимо пройти проверку подлинности

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic partitioning failed.
ru: Автоматическое разбиение не удалось.

en: Automatic partitioning selected
ru: Автоматическое разбиение диска

en: Available Layouts
ru: Доступные раскладки

en: Available languages
ru: Доступные языки

en: Available locales
ru: Имеющиеся языковые стандарты

en: Available regions
ru: Доступные регионы

en: Available timezones in region %s
ru: Часовые пояса в регионе %s

en: BLIVET GUI PARTITIONING
ru: РАЗБИЕНИЕ НА РАЗДЕЛЫ В СРЕДЕ BLIVET

en: Bad format of the IP address
ru: Недопустимый формат IP-адреса

en: Bad format of the netmask
ru: Неверный формат маски сети

en: Base Environment
ru: Базовое окружение

en: Base environment
ru: Базовое окружение

en: Beta Warn
ru: Предупреждение о тестовой версии

en: Bond
ru: Агрегирование (bond)

en: Bond %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) connected
ru: Агрегированный интерфейс (bond) %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) подключен

en: Boot
ru: Загрузка

en: Boot loader stage1 device cannot be on an iSCSI disk which is not configured in iBFT.
ru: Устройство для загрузчика stage1 не может находиться на диске iSCSI, не настроенном в iBFT.

en: Bridge
ru: Мост

en: Bridge %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) connected
ru: Мост %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) подключен

en: Btrfs
ru: Вtrfs

en: Btrfs file system is not supported.
ru: Файловая система btrfs не поддерживается.

en: Btrfs partition "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "btrfs".
ru: Раздел btrfs «%(device)s» имеет формат «%(format)s», а должен «btrfs».

en: Btrfs partition "%s" is defined multiple times.
ru: Раздел Btrfs «%s» определён несколько раз.

en: Btrfs volume "%s" specified with --useexisting does not exist.
ru: Том Btrfs «%s», заданный с помощью параметра --useexisting, не существует.

en: Btrfs volume defined without any member devices.  Either specify member devices or use --useexisting.
ru: Определение тома Btrfs не содержит устройств. Задайте устройства или используйте параметр --useexisting.

en: CHAP pair
ru: Пара CHAP

en: CHAP pair and a reverse pair
ru: Двухсторонний CHAP

en: CONFIGURE %(container_type)s
ru: НАСТРОЙКА %(container_type)s

en: CONFIGURE CONTAINER
ru: НАСТРОЙКА КОНТЕЙНЕРА

en: CONFIGURE MOUNT POINT
ru: НАСТРОЙКА ТОЧКИ МОНТИРОВАНИЯ

en: CONNECT TO RED HAT
ru: ПОДКЛЮЧИТЬСЯ К RED HAT

en: CREATE USER
ru: СОЗДАНИЕ ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ

en: CUSTOMIZATION
ru: ИНДИВИДУАЛЬНАЯ НАСТРОЙКА

en: Cable unplugged
ru: Кабель не подсоединён

en: Cache PVs must belong to the same VG as the cached LV
ru: Физические тома кэша должны принадлежать той же группе томов, что и кэшируемый логический том

en: Cannot install to unpartitionable device "%s".
ru: Устройство «%s» не может быть разбито на разделы. Выполнение установки возможно только на устройствах с действительной схемой разделов.

en: Cannot set label on file system.
ru: Не удается установить метку на файловую систему.

en: Capacity
ru: Объем

en: Change timezone
ru: Изменить часовой пояс

en: Changes here will only apply to the installed system. Use the desktop's tool to configure the keyboard for the installation process.
ru: Сделанные здесь изменения будут применены только к установленной системе. Используйте инструмент рабочего стола для настройки клавиатуры для процесса установки.

en: Checking image checksum
ru: Проверка контрольной суммы образа

en: Checking software dependencies...
ru: Проверка зависимостей...

en: Checking storage configuration...
ru: Проверка настроек устройств хранения...

en: Choose an installation source type.
ru: Выберите тип источника установки.

en: Choose device from above to assign mount point and set format.
    Formats marked with * are new formats meaning ALL DATA on the original format WILL BE LOST!
ru: Выберите вверху устройство для назначения точки монтирования и настройте форматирование.
    Помеченное «*» соответствует новому форматированию, что означает, что ВСЕ ДАННЫЕ в исходном формате БУДУТ ПОТЕРЯНЫ!

en: Choose from above to assign mount point and/or set format.
ru: Выберите выше, чтобы назначенить точку монтирования и/или настроить форматирование.

en: City
ru: Город

en: Closest mirror
ru: Ближайшее зеркало

en: Complete!
ru: Готово!

en: Configuration not saved: netmask missing in static configuration
ru: Настройки не сохранены: статическая конфигурация должна содержать маску сети

en: Configure NTP
ru: Настроить NTP

en: Configure NTP servers
ru: Настроить серверы NTP

en: Configure device %s
ru: Настройка устройства %s

en: Configure device: %s
ru: Настройка устройства: %s

en: Configuring %s
ru: Настройка %s

en: Configuring Red Hat subscription
ru: Настройка подписки Red Hat

en: Configuring addons
ru: Настройка дополнений

en: Configuring device %s.
ru: Настройка устройства %s.

en: Configuring installed system
ru: Настройка установленной системы

en: Configuring storage
ru: Настройка устройств хранения

en: Confirm Password
ru: Подтвердить пароль

en: Connect automatically after reboot
ru: Автоматически подключиться после перезагрузки

en: Connected
ru: Подключено

en: Connected to Red Hat Insights
ru: Подключено к Red Hat Insights

en: Connected!
ru: Подключено!

en: Connected: %(list_of_interface_names)s
ru: Подключено: %(list_of_interface_names)s

en: Connecting
ru: Подключение

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Connection failed
ru: Ошибка подключения

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continuing with this action will reset all your partitioning selections to their current on-disk state.
ru: Продолжение этого действия приведет к возврату к текущему разбиению диска на разделы и отменит сделанные вами изменения.

en: Contract
ru: Контракт

en: Controller
ru: Контроллер

en: Controllers
ru: Контроллеры

en: Create a new %(container_type)s ...
ru: Создание %(container_type)s ...

en: Create new mount points by clicking the '+' button.
ru: Создайте новые точки монтирования, нажав кнопку «+».

en: Create or select %(container_type)s
ru: Создать или выбрать %(container_type)s

en: Create user
ru: Создание пользователя

en: Creating snapshots
ru: Создание снимков

en: Creating users
ru: Создание пользователей

en: Current host name:
ru: Текущее имя узла:

en: Current host name: %s
ru: Текущее имя узла: %s

en: Current layout: '%s'. Add more layouts to enable switching.
ru: Текущая раскладка: «%s». Дополнительно можно добавить другие раскладки.

en: Current layout: '%s'. Click to switch to the next layout.
ru: Текущая раскладка: «%s». Нажмите, чтобы изменить.

en: Custom base URL
ru: Пользовательский базовый адрес

en: Custom partitioning selected
ru: Выбрано собственное разбиение диска

en: Custom software selected
ru: Свой выбор программного обеспечения

en: DATA
ru: ДАННЫЕ

en: DISK ENCRYPTION PASSPHRASE
ru: ПАРОЛЬ ШИФРОВАНИЯ ДИСКА

en: DISTRIBUTION INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА ДИСТРИБУТИВА

en: Default HUB title
ru: Название центра управления по умолчанию

en: Default Route
ru: Маршрут по умолчанию

en: Default spoke title
ru: Заголовок секции по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Deployment complete: {}
ru: Завершилось развёртывание: {}

en: Deployment starting: {}
ru: Начинается развёртывание: {}

en: Description
ru: Описание

en: Description goes here.
ru: Описание.

en: Device
ru: Устройство

en: Device "{}" given in clearpart device list does not exist.
ru: Устройство «{}», указанное в списке устройств команды clearpart, не существует.

en: Device Selection
ru: Выбор устройств

en: Device configuration
ru: Конфигурация устройства

en: Device description
ru: Описание устройства

en: Device discovery failed.
ru: Сбой при обнаружении устройств.

en: Device discovery succeeded.
ru: Обнаружение устройства завершено успешно.

en: Device does not support RAID level selection {}.
ru: Устройство не поддерживает выбор уровня RAID {}.

en: Device reconfiguration failed.
ru: Не удалось выполнить перенастройку устройства.

en: Device removal request failed.
ru: Запрос на удаление устройства не выполнен.

en: Device(s):
ru: Устройства:

en: Device:
ru: Устройство:

en: Device: %s
ru: Устройство: %s

en: Devices reconfiguration succeeded.
ru: Устройства успешно перенастроены.

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Disconnecting
ru: Отключение

en: Disconnecting...
ru: Отключение...

en: Discovering DASD devices.  This may take a moment...
ru: Идет поиск устройств DASD.  Это может занять некоторое время...

en: Discovering iSCSI targets.  This may take a moment...
ru: Идет поиск iSCSI-целей.  Это может занять некоторое время...

en: Discovering zFCP devices.  This may take a moment...
ru: Идет поиск устройств zFCP.  Это может занять некоторое время...

en: Discovery login rejected.
ru: Отказ в доступе при поиске.

en: Disk
ru: Диск

en: Disk "%s" given in part command does not exist.
ru: Диск «%s», указанный в строке команды part, не существует.

en: Disk "%s" in part command is not partitioned.
ru: Диск «%s» в команде part не разбит на разделы.

en: Disk "{}" given in clearpart command does not exist.
ru: Диск «{}», указанный в команде clearpart, не существует.

en: Disk "{}" given in ignoredisk command does not exist.
ru: Диск «{}», указанный в команде ignoredisk, не существует.

en: Disk "{}" given in nvdimm command does not exist.
ru: Не существует диск «{}», указанный в команде nvdimm.

en: Disk formatting complete.
ru: Форматирование диска завершено.

en: Disk rescan complete.
ru: Повторное сканирование дисков завершено.

en: Disk summary goes here
ru: Сводная информация по диску

en: Disklabel "{}" given in clearpart command is not supported on this platform.
ru: Метка диска «{}», указанная в команде clearpart, на этой платформе не поддерживается.

en: Disks left unselected here will not be touched.
ru: Изменения затронут только выбранные здесь диски.

en: Do you really want to quit?
ru: Действительно хотите выйти?

en: Downloading %(total_files)s RPMs, %(downloaded)s / %(total_size)s (%(percent)d%%) done.
ru: Загрузка %(total_files)s RPM, %(downloaded)s / %(total_size)s (%(percent)d%%) завершено.

en: Downloading %(url)s (%(pct)d%%)
ru: Загрузка %(url)s (%(pct)d%%)

en: Downloading group metadata...
ru: Загрузка метаданных группы...

en: Downloading package metadata...
ru: Загрузка метаданных пакета...

en: Downloading packages
ru: Загрузка пакетов

en: Duplicate repository names.
ru: Одинаковые имена репозиториев.

en: EFI System Partition
ru: Системный раздел EFI

en: Either a group name in the group list is invalid or groups are not separated by a comma.
ru: Либо имя группы в списке групп неправильное, либо группы не разделены запятой.

en: Empty
ru: Пустой

en: Empty repository name
ru: Пустое имя репозитория

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled if supported by the installing machine
ru: Включено, если поддерживается на компьютере, где делается установка

en: Enabled unconditionally
ru: Включено безусловно

en: Encrypt
ru: Зашифровать

en: Encrypt my data.
ru: Зашифровать данные.

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Encryption requested for LUKS device %s but no encryption key specified for this device.
ru: Запрошено шифрование для устройства LUKS %s, но не задан ключ шифрования для этого устройства.

en: End date
ru: Дата окончания

en: Enter '%s' to ignore the warning and attempt to install anyway.
ru: Введите «%s», чтобы пропустить предупреждение и все же попытаться установить.

en: Enter a new value for '%(title)s' and press %(enter)s
ru: Введите новое значение для «%(title)s» и нажмите %(enter)s

en: Enter an NTP server address and press %s
ru: Введите адрес сервера NTP и нажмите %s

en: Enter size and unit.
ru: Введите размер и единицу измерения.

en: Entitlements
ru: Права

en: Error
ru: Ошибка

en: Error adding FCoE SAN.
ru: Ошибка при добавлении FCoE SAN.

en: Error checking software dependencies
ru: Ошибка при проверке зависимостей

en: Error checking software dependencies.  <a href="">Click for details.</a>
ru: Ошибка при проверке зависимостей.  <a href="">Подробнее...</a>

en: Error checking software selection
ru: Ошибка при проверке выбора программного обеспечения

en: Error checking storage configuration
ru: Ошибка при проверке конфигурации устройств хранения

en: Error checking storage configuration.  <a href="">Click for details.</a>
ru: Ошибка проверки конфигурации устройств хранения. <a href="">Подробнее...</a>

en: Error checking storage configuration.  <a href="">Click for details</a> or press Done again to continue.
ru: Ошибка при проверке конфигурации устройств хранения.  <a href="">Подробнее...</a> или нажмите «Готово» для продолжения.

en: Error checking storage configuration. <a href="">Click for details</a> or press Done again to continue.
ru: Ошибка при проверке конфигурации устройств хранения. <a href="">Подробнее...</a> или нажмите «Готово» для продолжения.

en: Error detail:
ru: Сведения об ошибке:

en: Error downloading package metadata
ru: Ошибка загрузки метаданных пакета

en: Error setting up base repository
ru: Ошибка при настройке базового репозитория

en: Error setting up software source
ru: Ошибка при настройке источника программного обеспечения

en: Escrow certificate %s requires the network.
ru: Для escrow-сертификата %s требуется сетевое подключение.

en: Example:
ru: Пример:

en: Exit the shell to continue
ru: Закройте оболочку для продолжения

en: Extra characters in proxy URL
ru: Лишние знаки в адресе прокси

en: FCP device {hba_id}
    WWPN {wwpn}
    LUN {lun}
ru: FCP-устройство {hba_id}
    WWPN {wwpn}
    LUN {lun}

en: Failed to add a device.
ru: Не удалось добавить устройство.

en: Failed to add new device.
ru: Не удалось добавить новое устройство.

en: Failed to change a device.
ru: Не удалось сменить устройство.

en: Failed to enable Red Hat subscription on the installed system.
    
    Your Red Hat subscription might be invalid (such as due to an expired developer subscription).
    
    Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: Не удалось включить подписку Red Hat на установленной системе.
    
    Возможно, ваша подписка Red Hat недействительна (например, из-за истекшей подписки разработчика).
    
    Хотите ли вы проигнорировать это и продолжить установку?

en: Failed to proceed with the installation.
ru: Не удалось продолжить установку.

en: Failed to provision the target system for Satellite.
ru: Не удалось подготовить целевую систему для Satellite.

en: Failed to save boot loader configuration
ru: Не удалось сохранить конфигурацию загрузчика

en: Failed to save storage configuration
ru: Не удалось сохранить конфигурацию накопителей данных

en: Failed to set up installation source
ru: Не удалось настроить источник установки

en: Failed to set up installation source; check the repo url
ru: Не удалось настроить источник установки; проверьте URL репозитория

en: Failed to set up installation source; check the repo url and proxy settings.
ru: Не удалось настроить источник установки; проверьте URL репозитория и настройки прокси.

en: Failed to unlock encrypted block device.
ru: Не удалось разблокировать зашифрованое блочное устройство.

en: Fair
ru: Нормальный

en: File System
ru: Файловая система

en: File system type "{}" given in autopart command is invalid.
ru: Тип «{}», приведенный в команде autopart, неправильный.

en: Firmware missing
ru: Прошивка не найдена

en: Firmware will verify the integrity of the Linux kernel during boot if the Secure Boot is enabled and configured on the machine. Secure Boot is not supported on IBM z14 and earlier models, therefore choose to disable it if you intend to boot the installed system on such models.
ru: Микропрограмма проверит целостность ядра Linux во время загрузки, если включена и настроена безопасная загрузка. Безопасная загрузка не поддерживается на IBM z14 и более ранних моделях, поэтому отключите ее, если собираетесь загружать установленную систему на таких моделях.

en: First sector of boot partition
ru: Первый сектор загрузочного раздела

en: Fixed
ru: Фиксирован

en: Flatpak installation has finished
ru: Установка Flatpak завершена

en: For a UEFI installation, you must include a Linux HFS+ ESP on a GPT-formatted disk, mounted at /boot/efi.
ru: Для установки на компьютерах с UEFI необходимо добавить Linux HFS+ ESP на диске с разметкой GPT, который должен быть смонтирован в /boot/efi.

en: For a UEFI installation, you must include an EFI System Partition on a GPT-formatted disk, mounted at /boot/efi.
ru: Для установки на компьютерах с UEFI необходимо добавить системный раздел EFI на диске с разметкой GPT, который должен быть смонтирован в /boot/efi.

en: Format
ru: Форматирование

en: Formatting DASDs
ru: Форматирование устройств DASD

en: Free
ru: Свободно

en: Free space
ru: Свободное пространство

en: Free space available for use.
ru: Свободного пространства.

en: Free space unavailable but reclaimable from existing partitions.
ru: Свободного места нет, но его можно освободить, сместив границы существующих разделов.

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Full name
ru: Полное имя

en: Full name can't contain the ':' character
ru: Полное имя не может содержать символ «:»

en: Full name cannot contain colon characters
ru: Полное имя не может содержать двоеточий

en: Fully numeric name is not allowed.
ru: Имя из одних цифр не допускается.

en: GRUB2 does not support installation to a partition.
ru: GRUB2 не поддерживает установку на раздел.

en: GRUB2 encrypted password must be in grub.pbkdf2 format.
ru: Зашифрованный пароль GRUB2 должен быть в формате grub.pbkdf2.

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Device number:
ru: _Номер устройства:

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Retry Discovery
ru: _Повторить поиск

[ctx: GUI|Advanced Storage|DASD|Configure]
en: _Start Discovery
ru: _Найти

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: Use _DCB
ru: В_ключить DCB

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: Use auto _VLAN
ru: _Автоматическая настройка VLAN

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: _Add FCoE Disk(s)
ru: _Добавить диски FCoE

[ctx: GUI|Advanced Storage|FCoE]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Advanced Storage|NVDIM]
en: No device to be reconfigured selected.
ru: Не выбрано устройство для перенастройки.

[ctx: GUI|Advanced Storage|NVDIMM|Reconfigure]
en: Start _Reconfiguration
ru: Запуск _перенастройки

[ctx: GUI|Advanced Storage|NVDIMM|Reconfigure]
en: _Cancel
ru: От_менить

[ctx: GUI|Advanced Storage|NVDIMM|Reconfigure]
en: _Sector size:
ru: Размер _сектора:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Bind targets to network interfaces This may take a moment...
ru: _Сопоставить цели сетевым интерфейсам. Это может занять некоторое время.

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Discovery Authentication Type:
ru: _Тип проверки подлинности при поиске:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: _Target IP Address:
ru: IP-адрес _цели:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure]
en: iSCSI _Initiator Name:
ru: _Инициатор iSCSI:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|CHAP]
en: CHAP _Password:
ru: _Пароль CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|CHAP]
en: CHAP _User name:
ru: _Имя пользователя CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Retry]
en: _Retry Discovery
ru: _Повторить поиск

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: CHAP _Password:
ru: _Пароль CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: CHAP _User name:
ru: _Имя пользователя CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP Pass_word:
ru: _Пароль обратного CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP User _name:
ru: По_льзователь обратного CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Configure|Start]
en: _Start Discovery
ru: _Найти

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login]
en: _Node Login Authentication Type:
ru: Проверка подлинности при подключении к _узлу:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|CHAP]
en: CHAP _Password:
ru: _Пароль CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|CHAP]
en: CHAP _User name:
ru: _Имя пользователя CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Login]
en: _Log In
ru: _Войти

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Retry]
en: Retry _Log In
ru: _Повторить вход

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: CHAP _Password:
ru: _Пароль CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: CHAP _User name:
ru: _Имя пользователя CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: Reverse CHAP Pass_word:
ru: П_ароль обратного CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|iSCSI|Login|Reverse CHAP]
en: _Reverse CHAP User name:
ru: По_льзователь обратного CHAP:

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Device Number]
en: _Device number:
ru: _Номер устройства:

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Retry Discovery]
en: _Retry Discovery
ru: _Повторить поиск

[ctx: GUI|Advanced Storage|zFCP|Start Discovery]
en: _Start Discovery
ru: _Найти

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Home _directory:
ru: _Домашний каталог:

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Specify a _group ID manually:
ru: ID _группы:

[ctx: GUI|Advanced User]
en: Specify a _user ID manually:
ru: ID _пользователя:

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Add user to the following groups:
ru: _Добавить пользователя в группы:

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Advanced User]
en: _Save Changes
ru: _Сохранить

[ctx: GUI|Blivet Gui Partitioning]
en: _Reset All
ru: _Сбросить все

[ctx: GUI|Blivet Gui Partitioning]
en: _Undo last action
ru: _Отменить последнее действие

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: %d _storage device selected | %d _storage devices selected
ru[0]: Выбрано %d устройство _хранения
ru[1]: Выбраны %d устройства _хранения
ru[2]: Выбраны %d устройств _хранения

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Refresh
ru: Обновить

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: Return partitioning to the original state before you made any changes. This is not a destructive operation.
ru: Верните разбиение на разделы в первоначальное состояние до внесения изменений. Это неразрушающая операция.

[ctx: GUI|Custom Partitioning]
en: _Discard All Changes
ru: _Отменить все изменения

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: Desired _Capacity:
ru: _Требуемый объем:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: Mount _Point:
ru: Точка _монтирования:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: _Add mount point
ru: _Добавить точку монтирования

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Add Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Autopart Page]
en: _Automatically created mount points can be encrypted by default:
ru: _Автоматически созданные точки монтирования могут быть зашифрованы по умолчанию:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Autopart Page]
en: _Click here to create them automatically.
ru: _Создать их автоматически.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Autopart Page]
en: _New mount points will use the following partitioning scheme:
ru: _Схема разбиения для новых точек монтирования:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: Device _Type:
ru: Тип _устройства:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: File S_ystem:
ru: _Файловая система:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: LUKS Version:
ru: Версия LUKS:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: RA_ID Level:
ru: У_ровень RAID:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: Ref_ormat
ru: Фо_рматировать

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: _Encrypt
ru: За_шифровать

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: _Modify...
ru: _Изменить...

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure]
en: _Volume Group:
ru: _Группа томов:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure Dialog]
en: _Select
ru: Вы_брать

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: Desired _Capacity:
ru: _Требуемый объем:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: Mount _Point:
ru: Точка _монтирования:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Label:
ru: _Метка:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Modify...
ru: _Изменить...

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Name:
ru: _Имя:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Update Settings
ru: _Применить

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Volume Group:
ru: _Группа томов:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: _Volume:
ru: _Том:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Configure|Devices]
en: container
ru: контейнер

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: Delete _all file systems which are only used by {}.
ru: Удалить _все файловые системы, используемые только {}.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: Do _not show this dialog for other selected file systems.
ru: _Не показывать этот диалог для других выбранных файловых систем.

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Confirm Delete Dialog]
en: _Delete It
ru: _Удалить

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: Si_ze policy:
ru: Выбор _размера:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Name:
ru: _Имя:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Container Dialog]
en: _Save
ru: _Сохранить

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Devices]
en:  and {} other |  and {} others
ru[0]:  и {} другой
ru[1]:  и {} других
ru[2]:  и {} других

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Encrypted]
en: _Passphrase:
ru: _Парольная фраза:

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Encrypted]
en: _Unlock
ru: _Разблокировать

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Reset Dialog]
en: _Preserve current selections
ru: О_ставить текущий выбор

[ctx: GUI|Custom Partitioning|Reset Dialog]
en: _Reset selections
ru: _Сбросить изменения

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _Format with dasdfmt
ru: _Форматирование dasdfmt

[ctx: GUI|DAD Format Dialog]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Date and Time]
en: 24-_hour
ru: 24-_часовой формат

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _AM/PM
ru: 12-ча_совой формат

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _City:
ru: _Город:

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _Network Time
ru: _Сетевое время

[ctx: GUI|Date and Time]
en: _Region:
ru: _Регион:

[ctx: GUI|Date and Time|NTP]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Date and Time|NTP]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Detailed Error Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Detailed Error Dialog]
en: _Quit
ru: В_ыход

[ctx: GUI|Error Dialog]
en: _Exit Installer
ru: В_ыход из установки

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add EC_KD DASD...
ru: Добавить EC_KD DASD...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add FCo_E SAN...
ru: Д_обавить FCoE SAN...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Add _iSCSI Target...
ru: Добавить _цель iSCSI...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: NVMe _Fabrics Devices
ru: Устройства NVMe _Fabrics

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Reconfigure _NVDIMM...
ru: Пере_настроить NVDIMM...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Refresh _List
ru: Обновить _список

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: Searc_h
ru: П_оиск

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Add zFCP LUN...
ru: _Добавить zFCP LUN...

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Multipath Devices
ru: _Многоканальные устройства

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _NVDIMM Devices
ru: _Устройства NVDIMM

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _Other SAN Devices
ru: _Другие устройства SAN

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: _zSeries Devices
ru: _Устройства zSeries

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter]
en: {} _storage device selected | {} _storage devices selected
ru[0]: Выбрано {} устройство _хранения
ru[1]: Выбраны {} устройства _хранения
ru[2]: Выбраны {} устройств _хранения

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath]
en: Filter _By:
ru: _Фильтр:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|Interconnect]
en: Show Only _Devices With:
ru: Только устройства _с:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|Vendor]
en: Show Only _Devices From:
ru: Только устройства _из:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Multipath|WWID]
en: Show Only _Devices Containing:
ru: Устройства, _содержащие:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVDIMM Devices]
en: Filter B_y:
ru: Фильтр B_y:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVDIMM Devices|Mode]
en: Show Only Devices in _Mode:
ru: Только устройства в _режиме:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVDIMM Devices|Namespace]
en: _Namespace:
ru: _Пространство имен:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVMe Fabrics Devices]
en: Filter B_y:
ru: Фильтр п_о:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVMe Fabrics Devices|Controller]
en: _Controller ID:
ru: _Идентификатор контроллера:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVMe Fabrics Devices|Namespace]
en: _Subsystem NQN:
ru: _Подсистема NQN:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVMe Fabrics Devices|Transport]
en: _Type:
ru: _Тип:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|NVMe Fabrics Devices|Transport Address]
en: _Address:
ru: _Адрес:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other]
en: Filter _By:
ru: _Фильтр:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|ID]
en: Show Only _Devices Containing:
ru: Устройства, _содержащие:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|Interconnect]
en: Show Only _Devices With:
ru: Только устройства _с:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Other|Vendor]
en: Show Only _Devices From:
ru: Только устройства _из:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search]
en: Search Res_ults:
ru: _Результаты:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search]
en: Search _By:
ru: _Искать:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search|Port Target LUN]
en: _Port:
ru: _Порт:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|Search|Port Target LUN]
en: _Target:
ru: _Цель:

[ctx: GUI|Installation Destination|Filter|zSeries]
en: Filter B_y:
ru: _Фильтр:

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: Move selected layout _down
ru: Сместить раскладку в_низ

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: Move selected layout _up
ru: Сместить раскладку _вверх

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Add layout
ru: _Добавить раскладку

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Options
ru: _Параметры

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Preview layout
ru: По_смотреть раскладку

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Remove layout
ru: _Удалить раскладку

[ctx: GUI|Keyboard Layout]
en: _Test the layout configuration below:
ru: П_роверьте выбранную раскладку:

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Add Layout]
en: _Add
ru: _Добавить

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Add Layout]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Switching Options]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Keyboard Layout|Switching Options]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Main]
en: _No
ru: _Нет

[ctx: GUI|Main]
en: _Yes
ru: _Да

[ctx: GUI|Network]
en: Airplane Mode
ru: Авиарежим

[ctx: GUI|Network]
en: Unloc_k
ru: Разбло_кировать

[ctx: GUI|Network]
en: _Host Name:
ru: Имя _узла:

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Add
ru: _Добавить

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Network|Add Device Dialog]
en: _Select the type of device you wish to add
ru: _Выберите тип устройства

[ctx: GUI|Network|Authentication Dialog]
en: C_onnect
ru: _Подключиться

[ctx: GUI|Network|Authentication Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Network|Hostname]
en: _Apply
ru: _Применить

[ctx: GUI|Network|Mobile Broadband]
en: _Configure...
ru: _Настроить...

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: HTTP _Proxy
ru: _Прокси HTTP

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: H_TTPS Proxy
ru: П_рокси HTTPS

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Configuration URL
ru: _Адрес конфигурации

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _FTP Proxy
ru: Пр_окси FTP

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Method
ru: _Метод

[ctx: GUI|Network|Proxy]
en: _Socks Host
ru: _Узел SOCKS

[ctx: GUI|Network|Secrets Dialog]
en: _Key:
ru: _Ключ:

[ctx: GUI|Network|Secrets Dialog]
en: _Password:
ru: _Пароль:

[ctx: GUI|Network|VPN]
en: _Configure...
ru: _Настроить...

[ctx: GUI|Network|Wired]
en: _Configure...
ru: _Настроить...

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Configure...
ru: _Настроить...

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Select network
ru: _Выбрать сеть

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Stop Hotspot...
ru: _Остановить точку доступа...

[ctx: GUI|Network|Wireless]
en: _Use as Hotspot...
ru: _Как точка доступа...

[ctx: GUI|Network|Wireless|Configure]
en: C_onfigure
ru: _Настроить

[ctx: GUI|Network|Wireless|Configure]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Network|Wireless|Select Network Dialog]
en: C_onnect
ru: _Подключиться

[ctx: GUI|Network|Wireless|Select Network Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: Con_firm:
ru: Под_тверждение:

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Passphrase:
ru: _Парольная фраза:

[ctx: GUI|Passphrase Dialog]
en: _Save Passphrase
ru: _Сохранить парольную фразу

[ctx: GUI|Password]
en: _Confirm:
ru: _Подтверждение:

[ctx: GUI|Password]
en: _Root Password:
ru: Па_роль root:

[ctx: GUI|Progress]
en: _Finish Installation
ru: _Завершить установку

[ctx: GUI|Progress]
en: _Reboot System
ru: _Перезагрузка системы

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: Delete _all
ru: Удалить _все

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: Preserve _all
ru: Оставить _все

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Delete
ru: _Удалить

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Preserve
ru: _Не изменять

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Reclaim space
ru: _Освободить

[ctx: GUI|Reclaim Dialog]
en: _Shrink
ru: _Уменьшить

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Refresh Dialog|Rescan]
en: _Rescan Disks
ru: _Поиск

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Close
ru: _Закрыть

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Do not install boot loader
ru: _Не устанавливать загрузчик

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Remove
ru: _Удалить

[ctx: GUI|Selected Disks Dialog]
en: _Set as Boot Device
ru: _Сделать загрузочным

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: Modify _Selections
ru: Изменить _набор

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: _Modify Software Source
ru: _Изменить источник

[ctx: GUI|Software Selection|Error Dialog]
en: _Quit
ru: _Выход

[ctx: GUI|Software Source]
en: A_dd
ru: _Добавить

[ctx: GUI|Software Source]
en: D_evice:
ru: _Устройство:

[ctx: GUI|Software Source]
en: Install the _default versions provided by the installation source (above) only
ru: Установить только _стандартные версии, предоставляемые источником установки (см. выше)

[ctx: GUI|Software Source]
en: Install the _latest available software updates
ru: Установить _последние доступные обновления программ

[ctx: GUI|Software Source]
en: Installation media via SE/_HMC
ru: Установочный носитель через SE/_HMC

[ctx: GUI|Software Source]
en: N_FS mount options:
ru: Параметры _монтирования NFS:

[ctx: GUI|Software Source]
en: Pass_word:
ru: _Пароль:

[ctx: GUI|Software Source]
en: Pro_xy URL:
ru: Адрес п_рокси:

[ctx: GUI|Software Source]
en: Red Hat _CDN
ru: _CDN Red Hat

[ctx: GUI|Software Source]
en: Rese_t
ru: С_бросить

[ctx: GUI|Software Source]
en: URL type:
ru: тип URL:

[ctx: GUI|Software Source]
en: U_ser name:
ru: П_ользователь:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Auto-detected installation media:
ru: _Обнаружены установочные носители:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Choose an ISO
ru: _Выбрать ISO

[ctx: GUI|Software Source]
en: _ISO file:
ru: _Файл ISO:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Name:
ru: _Имя:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _On the network:
ru: _В сети:

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Proxy setup...
ru: _Настроить прокси...

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Remove
ru: _Удалить

[ctx: GUI|Software Source]
en: _Verify
ru: _Проверить

[ctx: GUI|Software Source|ISO Chooser Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отменить

[ctx: GUI|Software Source|ISO Chooser Dialog]
en: _Open
ru: _Открыть

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: This media is good to install from.
ru: Этот носитель подходит для установки.

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: This media is not good to install from.
ru: Этот носитель не подходит для установки.

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: Verification finished.
ru: Проверка завршена.

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: Verifying media, please wait...
ru: Проверка носителей, подождите...

[ctx: GUI|Software Source|Media Check Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: Pass_word:
ru: _Пароль:

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: User _name:
ru: П_ользователь:

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Enable HTTP Proxy
ru: _Включить HTTP-прокси

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Proxy Host:
ru: _Прокси-сервер:

[ctx: GUI|Software Source|Proxy Dialog]
en: _Use Authentication
ru: _Проверка подлинности

[ctx: GUI|Spoke]
en: Installation _Destination
ru: Место _установки

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Blivet-GUI Partitioning
ru: Разбиение разделов с помощью _Blivet-GUI

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Connect to Red Hat
ru: Под_ключиться к Red Hat

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Installation Destination
ru: Место _установки

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Installation Source
ru: Источник _установки

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Keyboard
ru: _Клавиатура

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Language Support
ru: _Языковая поддержка

[ctx: GUI|Spoke]
en: _License Information
ru: О _лицензии

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Network & Host Name
ru: Имя _сети и узла

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Root Password
ru: Па_роль root

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Software Selection
ru: Выбор _программ

[ctx: GUI|Spoke]
en: _Time & Date
ru: _Дата и время

[ctx: GUI|Spoke]
en: _User Creation
ru: Создание _пользователя

[ctx: GUI|Spoke Navigation]
en: _Done
ru: _Готово

[ctx: GUI|Standalone Navigation]
en: _Continue
ru: П_родолжить

[ctx: GUI|Standalone Navigation]
en: _Quit
ru: В_ыход

[ctx: GUI|Storage]
en: A_utomatic
ru: _Автоматически

[ctx: GUI|Storage]
en: Advanced Custom (_Blivet-GUI)
ru: _Дополнительно (Blivet-GUI)

[ctx: GUI|Storage]
en: I would like to _make additional space available.
ru: _Выделить дополнительное пространство.

[ctx: GUI|Storage]
en: _Add a disk...
ru: _Добавить диск...

[ctx: GUI|Storage]
en: _Custom
ru: По-с_воему

[ctx: GUI|Storage]
en: _Encrypt my data.
ru: _Зашифровать данные.

[ctx: GUI|Storage]
en: _Full disk summary and boot loader...
ru: _Полная сводка по дискам и загрузчику...

[ctx: GUI|Storage]
en: _Refresh...
ru: Об_новить...

[ctx: GUI|Storage Detailed Error Dialog]
en: _Exit Installer
ru: В_ыход из установки

[ctx: GUI|Storage Detailed Error Dialog]
en: _Retry
ru: _Повторить

[ctx: GUI|Storage|Error Dialog]
en: _Modify Disk Selection
ru: Из_менить выбор

[ctx: GUI|Storage|Error Dialog]
en: _Modify Storage Layout
ru: _Изменить схему устройств хранения

[ctx: GUI|Storage|Error Dialog]
en: _Quit
ru: _Выход

[ctx: GUI|Storage|Need Space Dialog]
en: _Cancel & add more disks
ru: Отменить и _добавить диски

[ctx: GUI|Storage|Need Space Dialog]
en: _Reclaim space
ru: _Освободить

[ctx: GUI|Storage|No Space Dialog]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: GUI|Storage|No Space Dialog]
en: _Quit installer
ru: _Выход из установки

[ctx: GUI|Storage|Warning Dialog]
en: _OK
ru: _ОК

[ctx: GUI|Subscription|Authentication|Account]
en: _Account
ru: _Учетная запись

[ctx: GUI|Subscription|Authetication|Activation Key]
en: Activation _Key
ru: _Ключ активации

[ctx: GUI|Subscription|Red Hat Insights]
en: Connect to Red Hat _Insights
ru: Подключиться к Red Hat _Insights

[ctx: GUI|Subscription|Register]
en: _Register
ru: _Регистрировать

[ctx: GUI|Subscription|Set System Purpose]
en: Set System Purpose
ru: Задать цель системы

[ctx: GUI|Subscription|Unregister]
en: _Unregister
ru: _Отменить регистрацию

[ctx: GUI|Summary]
en: _Begin Installation
ru: _Начать установку

[ctx: GUI|Summary]
en: _Quit
ru: _Выход

[ctx: GUI|Summary Dialog]
en: _Accept Changes
ru: _Принять изменения

[ctx: GUI|Summary Dialog]
en: _Cancel & Return to Custom Partitioning
ru: _Отменить и вернуться к настройке разделов

[ctx: GUI|User]
en: Allow this user to run the 'sudo' command.
ru: Разрешить этому пользователю запускать команду «sudo».

[ctx: GUI|User]
en: _Advanced...
ru: _Дополнительно...

[ctx: GUI|User]
en: _Confirm password
ru: _Подтвердите пароль

[ctx: GUI|User]
en: _Full name
ru: _Полное имя

[ctx: GUI|User]
en: _Make this user administrator
ru: _Сделать этого пользователя администратором

[ctx: GUI|User]
en: _Password
ru: _Пароль

[ctx: GUI|User]
en: _Require a password to use this account
ru: _Требовать пароль для этой учетной записи

[ctx: GUI|User]
en: _User name
ru: _Имя пользователя

[ctx: GUI|Welcome|Beta Warn Dialog]
en: I want to _exit
ru: _Выйти

[ctx: GUI|Welcome|Beta Warn Dialog]
en: I want to _proceed
ru: _Продолжить

[ctx: GUI|Welcome|Unsupported Hardware Dialog]
en: _Continue
ru: П_родолжить

[ctx: GUI|Welcome|Unsupported Hardware Dialog]
en: _Quit
ru: В_ыход

[ctx: GUI|Yes No Dialog]
en: _No
ru: _Нет

[ctx: GUI|Yes No Dialog]
en: _Yes
ru: _Да

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Gathering entropy (time ran out)
ru: Накопление энтропии (время истекло)

en: Gathering entropy 100%
ru: Накопление энтропии 100%

en: Gathering entropy {percents}% (remaining time {time})
ru: Накопление энтропии {percents}% (осталось времени {time})

en: Generating initramfs
ru: Создание initramfs

en: Getting list of layouts...
ru: Получение списка раскладок...

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
ru[0]: Установка соединения прекращена после %d попытки!
ru[1]: Установка соединения прекращена после %d попыток!
ru[2]: Установка соединения прекращена после %d попыток!

en: Good
ru: Хороший

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
ru: Графическая установка невозможна. Запускается текстовый режим.

en: Group Membership
ru: Группы

en: Group Name
ru: Имя группы

en: Group Password
ru: Пароль группы

en: Groups
ru: Группы

en: Hardware Address
ru: Аппаратный адрес

en: Hardware error occurred
ru: Произошла ошибка оборудования

en: Help!
ru: Справка

en: Here we'll describe how much space is needed for the current software selection.
ru: Здесь описывается, сколько места нужно для текущего выбора программного обеспечения.

en: Here we'll describe what your options are.
ru: Здесь описываются варианты выбора.

en: Hide password.
ru: Скрыть пароль.

en: Host Name
ru: Имя узла

en: Host Name: %s
ru: Имя узла: %s

en: Host name cannot be None or an empty string.
ru: Имя узла не может быть «None» или пустой строкой.

en: Host name is not valid: %s
ru: Неправильное имя узла: %s

en: Host name must be 64 or fewer characters in length.
ru: Имя узла не может содержать более 64 символов.

en: Host names can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.', parts between periods must contain something and cannot start or end with '-'.
ru: Имя узла может содержать только символы «a-z», «A-Z», «0-9», дефис и точку. Части между точками не должны быть пустыми и не могут начинаться или заканчиваться дефисом.

en: Hour Down
ru: Часы -

en: Hour Up
ru: Часы +

en: Hours
ru: Часы

en: I _accept the license agreement
ru: _Принимаю лицензионное соглашение

en: I accept the license agreement
ru: Принимаю лицензионное соглашение

en: ID
ru: Идентификатор

en: INSTALLATION DESTINATION
ru: МЕСТО УСТАНОВКИ

en: INSTALLATION OPTIONS
ru: ПАРАМЕТРЫ УСТАНОВКИ

en: INSTALLATION PROGRESS
ru: ХОД УСТАНОВКИ

en: INSTALLATION SOURCE
ru: ИСТОЧНИК УСТАНОВКИ

en: INSTALLATION SUMMARY
ru: ОБЗОР УСТАНОВКИ

en: IP Address
ru: Адрес IP

en: IPv4 Address
ru: Адрес IPv4

en: IPv4 address or %s for DHCP
ru: Адрес IPv4 или %s для DHCP

en: IPv4 gateway
ru: Шлюз IPv4

en: IPv4 netmask
ru: Маска IPv4

en: IPv6 Address
ru: Адрес IPv6

en: IPv6 address[/prefix] or %(auto)s for automatic, %(dhcp)s for DHCP, %(ignore)s to turn off
ru: Адрес[/префикс] IPv6 или %(auto)s для автоматического, %(dhcp)s для DHCP, %(ignore)s для отключения

en: IPv6 default gateway
ru: Стандартный шлюз IPv6

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Identity:
ru: Идентификация:

en: In FIPS mode, the passphrase must be at least {} letters long.
ru: В режиме FIPS парольная фраза должна содержать не менее {} букв.

en: Incorrectly specified origin of the snapshot. Use format "VolGroup/LV-name"
ru: Неверно задан источник моментального снимка. Используйте формат "VolGroup/LV-name"

en: Install
ru: Установить

en: Install the live CD to your hard disk
ru: Установить Live CD на жёсткий диск

en: Install to Hard Drive
ru: Установить на жёсткий диск

en: Installation
ru: Установка

en: Installation Destination
ru: Место установки

en: Installation complete
ru: Установка завершена

en: Installation complete. Press %s to quit
ru: Установка завершена. Нажмите %s для выхода

en: Installation requires a total of <b>%s</b> for system data.
ru: Для установки системных данных необходимо <b>%s</b>.

en: Installation requires partitioning of your hard drive. Select what space to use for the install target or manually assign mount points.
ru: Для установки требуется создание разделов на жестком диске. Выберите место для намеченной установки или вручную назначьте точки монтирования.

en: Installation source
ru: Источник установки

en: Installation source needs to be set up first.
ru: Необходимо сначала настроить источник установки.

en: Installation source not set up
ru: Источник установки не настроен

en: Installing %(flatpak_name)s
ru: Установка %(flatpak_name)s

en: Installing %s
ru: Установка %s

en: Installing boot loader
ru: Установка загрузчика

en: Installing software
ru: Устанавливается программное обеспечение

en: Installing.
ru: Установка.

en: Interconnect
ru: Соединение

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Invalid URL
ru: Неправильный адрес

en: Invalid container name.
ru: Недопустимое имя контейнера.

en: Invalid environment specified in kickstart
ru: В файле кикстарта задано неверное окружение

en: Invalid group name.
ru: Неверное имя группы.

en: Invalid host name
ru: Неверное имя узла

en: Invalid input. Specify the Desired Capacity in whole or decimal numbers, with an appropriate unit.
ru: Неправильные входные данные. Укажите требуемую ёмкость целыми или десятичными числами с надлежащими единицами измерения.

en: Invalid mount point given
ru: Дана неверная точка монтирования

en: Invalid or unsupported format given
ru: Дан неправильный или неподдерживаемый формат

en: Invalid proxy URL
ru: Недействительный адрес прокси

en: Invalid proxy protocol: %s
ru: Недопустимый протокол прокси: %s

en: Invalid repository name
ru: Неверное имя репозитория

en: Invalid time source.
ru: Неверный источник времени.

en: Invalid timezone
ru: Неверный часовой пояс

en: Invalid user name: %(name)s.
    %(error_message)s
ru: Неправильное имя пользователя: %(name)s.
    %(error_message)s

en: It is recommended to create a new file system on your %(mount)s partition.
ru: Рекомендуется создать новую файловую систему на разделе %(mount)s.

en: KEYBOARD LAYOUT
ru: РАСКЛАДКА КЛАВИАТУРЫ

en: Kernel Options
ru: Параметры ядра

en: Kernel options
ru: Параметры ядра

en: Keyboard layouts are not supported when using VNC.
    However the settings will be used after the installation.
ru: Раскладки клавиатуры не поддерживаются из VNC.
    Но эти настройки будут использоваться после установки.

en: Kickstart insufficient
ru: Неполный кикстарт

en: LANGUAGE SUPPORT
ru: ЯЗЫКОВАЯ ПОДДЕРЖКА

en: LAYOUT SWITCHING OPTIONS
ru: ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ РАСКЛАДКИ

en: LICENSING
ru: ЛИЦЕНЗИРОВАНИЕ

en: LOCALIZATION
ru: РЕГИОНАЛЬНЫЕ НАСТРОЙКИ

en: LUKS Version:
ru: Версия LUKS:

en: LVM Thin Provisioning
ru: Динамический LVM

en: Label:
ru: Метка:

en: Label: %s
ru: Метка: %s

en: Language is not set.
ru: Язык не выбран.

en: Language settings
ru: Языковые настройки

en: Languages
ru: Языки

en: Layout Options
ru: Параметры раскладки

en: Layout switching not configured.
ru: Переключение раскладки не настроено.

en: License Agreement:
ru: Лицензионное соглашение:

en: License Information
ru: О лицензии

en: License accepted
ru: Лицензия принята

en: License information
ru: О лицензии

en: License not accepted
ru: Лицензия не принята

en: Live OS
ru: Live ОС

en: Live image
ru: Портативный образ

en: Liveinst Setup
ru: Настройка Liveinst

en: Local Standard Disks
ru: Локальные диски

en: Local host name must not end with period '.'.
ru: Название локального узла не может заканчиваться точкой ".".

en: Local media
ru: Локальный носитель

en: Local media via SE/HMC
ru: Локальный носитель через SE/HMC

en: Local repositories
ru: Локальные репозитории

en: Locales
ru: Языковые стандарты

en: Location
ru: Местоположение

en: Lock root account
ru: Заблокировать учётную запись root

en: Logical volume "%s" given in logvol command does not exist.
ru: Логический том «%s», указанный в строке команды logvol, не существует.

en: Logical volume name "%(logvol)s" is already in use in volume group "%(volgroup)s".
ru: Имя логического тома «%(logvol)s» уже используется в группе томов «%(volgroup)s».

en: Logical volume size "%(logvolSize)s" must be larger than the volume group extent size of "%(extentSize)s".
ru: Размер логического тома «%(logvolSize)s» должен превышать размер экстента группы томов «%(extentSize)s».

en: MANUAL PARTITIONING
ru: РАЗМЕТКА ВРУЧНУЮ

en: MEDIA VERIFICATION
ru: ПРОВЕРКА НОСИТЕЛЯ

en: MSVSphere %(productVersion)s ARM INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s АРМ

en: MSVSphere %(productVersion)s ARM installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s АРМ

en: MSVSphere %(productVersion)s ARM installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s АРМ на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s Certified INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s Сертифицированная

en: MSVSphere %(productVersion)s Certified installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Сертифицированная

en: MSVSphere %(productVersion)s Certified installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Сертифицированная на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s Cinnamon INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s Cinnamon

en: MSVSphere %(productVersion)s Cinnamon installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Cinnamon

en: MSVSphere %(productVersion)s Cinnamon installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Cinnamon на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s KDE INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s KDE

en: MSVSphere %(productVersion)s KDE installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s KDE

en: MSVSphere %(productVersion)s KDE installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s KDE на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s OS INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s ОС

en: MSVSphere %(productVersion)s OS installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s ОС

en: MSVSphere %(productVersion)s OS installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s ОС на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s Server INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s Сервер

en: MSVSphere %(productVersion)s Server installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Сервер

en: MSVSphere %(productVersion)s Server installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s Сервер на %(name)s

en: MSVSphere %(productVersion)s XFCE INSTALLATION
ru: УСТАНОВКА МСВСфера %(productVersion)s XFCE

en: MSVSphere %(productVersion)s XFCE installation
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s XFCE

en: MSVSphere %(productVersion)s XFCE installation on host %(name)s
ru: Установка МСВСфера %(productVersion)s XFCE на %(name)s

en: Manually assign mount points
ru: Вручную назначить точки монтирования

en: Master Boot Record
ru: Главная загрузочная запись

en: Memory
ru: Память

en: Method
ru: Метод

en: Minutes
ru: Минуты

en: Minutes Down
ru: Минуты -

en: Minutes Up
ru: Минуты +

en: Missing name of the %addon section.
ru: Отсутствует имя раздела %addon.

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модель

en: More Network Config Box
ru: Панель дополнительных настроек сети

en: More customization options are available
    after creating the mount point below.
ru: Дополнительные настройки станут доступными
    после создания точки монтирования.

en: More efficient memory usage in smaller environments
ru: Более эффективное использование памяти в небольших средах

en: More than one match found for given boot drive "{}".
ru: Для загрузочного диска «{}» найдено несколько соответствий.

en: Mount point
ru: Точка монтирования

en: My ssid
ru: Мой SSID

en: NETWORK & HOST NAME
ru: СЕТЬ И ИМЯ УЗЛА

en: NETWORK CONFIGURATION
ru: НАСТРОЙКА СЕТИ

en: NFS mount options
ru: Параметры монтирования NFS

en: NFS server is empty
ru: Сервер NFS не указан

en: NFS server {}
ru: Сервер NFS {}

en: NIC "{}" given in fcoe command does not exist.
ru: Сетевой контроллер «{}», указанный в команде fcoe, не существует.

en: NTP configuration
ru: Конфигурация NTP

en: NTP servers:
ru: Сервера NTP:

en: NVDIMM device {namespace}
ru: Устройство NVDIMM {namespace}

en: Name
ru: Имя

en: Name '$' is not allowed.
ru: Не разрешается имя «$».

en: Name '%s' is invalid.
ru: Недопустимое имя «%s».

en: Name '%s' is not allowed.
ru: Не разрешается имя «%s».

en: Name cannot contain character: '%s'
ru: Имя не может содержать символ: «%s»

en: Name cannot start with '-' character.
ru: Имя не может начинаться с символа «-».

en: Name is already in use.
ru: Имя уже используется.

en: Name must be shorter than 33 characters.
ru: Длина имени должна быть меньше 33 символов.

en: Name of the repository.
ru: Имя репозитория.

en: Nameservers (comma separated)
ru: Сервера имён (разделённые запятой)

en: Namespace
ru: Пространство имен

en: Namespace "{}" given in nvdimm command was not found.
ru: Не найдено пространство имен «{}», данное в команде nvdimm.

en: Namespace ID
ru: Идентификатор пространства имен

en: Need Space
ru: Требуется

en: Network
ru: Сеть

en: Network Config Box
ru: Панель настройки сети

en: Network Name
ru: Имя сети

en: Network configuration
ru: Настройка сети

en: Network configuration is not available.
ru: Конфигурация сети недоступна.

en: Network interface "{nic}" required by iSCSI "{iscsi_target}" target is not up.
ru: Сетевой интерфейс «{nic}», требуемый для цели iSCSI «{iscsi_target}», не работает.

en: New Device
ru: Новое устройство

en: New NTP Server
ru: Создать сервер NTP

en: New Selector
ru: Новый выбор

en: New {name} {version} Installation
ru: Новая установка МСВСфера {version}

en: No *.iso files found in device root folder
ru: Нет файлов *.iso в корневом каталоге устройства

en: No Space
ru: Нет места

en: No additional software to select.
ru: Нет дополнительного программного обеспечения для выбора.

en: No big enough free space on disks for automatic partitioning
ru: Недостаточно свободного места для автоматического создания разделов

en: No credentials (discovery authentication disabled)
ru: Без учетных данных (отключена проверка подлинности при поиске)

en: No disk found for specified BIOS disk "%s".
ru: Не найден указанный в BIOS диск: «%s».

en: No disks assigned
ru: Диски не назначены

en: No disks detected.  Please shut down the computer, connect at least one disk, and restart to complete installation.
ru: Диски не обнаружены. Выключите компьютер и подключите хотя бы один диск. После этого можно вновь начать установку.

en: No disks selected
ru: Ни одного диска не выбрано

en: No disks selected.
ru: Ни одного диска не выбрано.

en: No disks selected. Keeping previous disk set.
ru: Не выбрано ни одного диска. Остается предыдущий дисковый массив.

en: No disks selected; please select at least one disk to install to.
ru: Ни один диск не выбран; необходим хотя бы один диск для установки.

en: No format on device '%s'
ru: Устройство «%s» не форматировано

en: No host url
ru: Нет адреса узла

en: No match found for given boot drive "{}".
ru: Не найдено соответствия для загрузочного диска «{}».

en: No mountable devices found
ru: Нет подключаемых устройств

en: No network devices available
ru: Сетевые устройства недоступны

en: No subscriptions are attached to the system
ru: К системе не прикреплены подписки

en: No subscriptions have been attached to the system
ru: К системе не прикреплены подписки

en: No thin pool exists with the name "%s". Specify thin pools before thin volumes.
ru: Динамический пул «%s» не существует. Пулы пространства должны предшествовать списку тонких томов.

en: No usable disks selected.
ru: Не выбраны подходящие диски.

en: No user will be created
ru: Не будет создано пользователей

en: No valid boot loader target device found. See below for details.
ru: Не найдено подходящего целевого устройства для загрузчика. См. ниже подробные сведения.

en: No volume group exists with the name "%s".  Specify volume groups before logical volumes.
ru: Нет группы томов с именем «%s».  Группы томов должны быть определены до логических томов.

en: Node Name
ru: Имя узла

en: Node login failed.
ru: Ошибка доступа к узлу.

en: None
ru: Нет

en: Not Specified
ru: Не указано

en: Not connected
ru: Не подключено

en: Not connected to Red Hat Insights
ru: Не подключено к Red Hat Insights

en: Not enough RAM
ru: Недостаточно оперативной памяти

en: Not enough free space on selected disks.
ru: Недостаточно свободного места на выбранных дисках.

en: Not enough space in file systems for the current software selection.
ru: Недостаточно места на файловых системах для текущего выбора программ.

en: Not enough space in file systems for the current software selection. An additional {} is needed.
ru: Недостаточно места на файловых системах для текущего выбора программ. Дополнительно требуется {}.

en: Not mounting the system.
ru: Без монтирования системы.

en: Not registered.
ru: Не зарегистрировано.

en: Not resizeable
ru: Нельзя изменить

en: Note:  The settings you make on this screen will not be applied until you click on the main menu's 'Begin Installation' button.
ru: Примечание:  сделанные в этом окне изменения вступят в действие только после нажатия кнопки «Начать установку» в главном меню.

en: Nothing selected
ru: Ничего не выбрано

en: Nothing to format
ru: Нечего форматировать

en: Notice: This is pre-released software that is intended for development and testing purposes only.  Do *not* use this software for any critical work or for production environments.
    
    By clicking "I want to proceed", you understand and accept the risks associated with pre-released software, that you intend to use this for testing and development purposes only and are willing to report any bugs or issues in order to enhance this work.
    
    If you do not understand or accept the risks, then please exit this program by selecting "I want to exit" which will reboot your system.
ru: Примечание: эта предварительная версия программного обеспечения предоставляется только для разработки и тестирования. Не используйте это программное обеспечение для важной работы или в производственных целях.
    
    Нажимая кнопку «Продолжить», вы понимаете и принимате риски, связанные с предварительной версией программного обеспечения, и вы намереваетесь использовать его только для тестирования и разработки и готовы сообщать обо всех ошибках и проблемах, чтобы улучшить его работу.
    
    Если вы не понимаете или не принимаете риски, выйдите из этой программы, нажав «Выйти», что приведет к перезагрузке компьютера.

en: Optimized for stability
ru: Оптимизирован для обеспечения стабильности

en: Optional proxy password.
ru: Необязательный пароль прокси.

en: Optional proxy user name.
ru: Необязательный пользователь прокси.

en: Options
ru: Параметры

en: Or, assign new mount points to existing partitions after selecting them below.
ru: Или выбрать новые точки монтирования для существующих разделов, выбрав их ниже.

en: Order
ru: Порядок

en: Other ({})
ru: Другой ({})

en: PM
ru: после полудня

en: PRE-RELEASE / TESTING
ru: ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЙ ВЫПУСК / ТЕСТ

en: PReP Boot Partition
ru: Загрузочный раздел PReP

en: PV partition "%s" is defined multiple times.
ru: Раздел PV «%s» определён несколько раз.

en: Page size:
ru: Размер страницы:

en: Parent
ru: Родительский

en: Partition "%s" given in part command does not exist.
ru: Раздел «%s», указанный в строке команды part, не существует.

en: Partition Scheme Options
ru: Параметры разбиения

en: Partitioning Options
ru: Параметры разбиения

en: Partitioning method changed - planned storage configuration changes will be cancelled.
ru: Метод разбиения разделов изменился - запланированные изменения конфигурации устройств хранения будут отменены.

en: Passphrase
ru: Парольная фраза

en: Passphrase given in the {} command is too short in FIPS mode. Please use at least {} characters.
ru: Парольная фраза, указанная в команде {}, слишком короткая в режиме FIPS. Используйте не менее {} символов.

en: Password
ru: Пароль

en: Password (confirm):
ru: Пароль (подтверждение):

en: Password set.
ru: Пароль установлен.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Passwords do not match!
ru: Пароли не совпадают!

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network
ru: Для доступа к беспроводной сети требуются
    пароли или ключи шифрования

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network '%(network_id)s'.
ru: Для доступа к беспроводной сети «%(network_id)s»
    требуются пароли и ключи шифрования.

en: Paths
ru: Пути

en: Performing post-installation setup tasks
ru: Выполняется настройка после установки

en: Physical volume "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "lvmpv".
ru: Физический том «%(device)s» должен иметь формат «lvmpv», но обнаружен «%(format)s».

en: Please complete all spokes before continuing
ru: Заполните все поля, прежде чем продолжить

en: Please complete items marked with this icon before continuing to the next step.
ru: Заполните отмеченные секции, прежде чем перейти к следующему шагу.

en: Please confirm software selection
ru: Подвердите выбор программного обеспечения

en: Please create a name for this %(container_type)s and select at least one disk below.
ru: Определите имя для %(container_type)s и выберите как минимум один диск.

en: Please create a name for this container and select at least one disk below.
ru: Определите имя контейнера и выберите как минимум один диск.

en: Please enable network access before connecting to Red Hat.
ru: Перед подключением к Red Hat включите доступ к сети.

en: Please enter a mount point.
ru: Укажите точку монтирования.

en: Please enter a valid mount point.
ru: Укажите правильную точку монтирования.

en: Please enter a valid name.
ru: Введите действительное имя.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
ru: Для начала установки подключите VNC-клиент к %s вручную.

en: Please manually connect your vnc client to IP-ADDRESS:%s to begin the install. Switch to the shell (Ctrl-B 2) and run 'ip addr' to find the IP-ADDRESS.
ru: Для начала установки вручную подключите VNC-клиент к IP-ADDRESS:%s. Переключитесь на оболочку (Ctrl-B 2) и выполните команду 'ip addr', чтобы найти IP-ADDRESS.

en: Please press %s to get a shell
ru: Нажмите %s, чтобы открыть оболочку

en: Please provide VNC password (must be six to eight characters long).
    You will have to type it twice. Leave blank for no password
ru: Дважды введите пароль VNC (может содержать от 6 до 8 знаков). 
    Для работы без пароля оставьте поле пустым

en: Please provide a default LUKS passphrase for all devices you want to encrypt. You will have to type it twice.
ru: Введите парольную фразу LUKS по умолчанию для всех шифруемых устройств. Вводить придется дважды.

en: Please select a single mount point to edit properties.
    
    You have currently selected:
    %s
ru: Выберите одну точку монтирования для изменения.
    
    В настоящий момент выбрано:
    %s

en: Please select an organization for your account and try again.
ru: Выберите организацию для своей учетной записи и повторите попытку.

en: Please select language support to install
ru: Выберите устанавливаемую поддержку языка

en: Please select new root password. You will have to type it twice.
ru: Выберите новый пароль root. Его потребуется ввести дважды.

en: Please select the network interface which is connected to your FCoE switch.
ru: Выберите сетевой интерфейс, подключенный к коммутатору FCoE.

en: Please select the timezone. Use numbers or type names directly
ru: Выберите часовой пояс. Используйте цифры или непосредственно введите название

en: Please ssh install@%s to begin the install.
ru: Для начала установки выполните ssh install@%s.

en: Please ssh install@HOSTNAME to continue installation.
ru: Для продолжения установки выполните ssh install@HOSTNAME.

en: Please use the live desktop environment's tools for customizing your network configuration.  You can set the host name here.
ru: Для изменения конфигурации сети используйте инструменты рабочего стола. Здесь можно установить имя узла.

en: Please wait... software metadata still loading.
ru: Подождите… Всё ещё загружаются метаданные ПО.

en: Pool
ru: Пул

en: Port
ru: Порт

en: Port / Target / LUN #
ru: Порт / Цель / LUN

en: Portal
ru: Портал

en: Post-installation flatpak tasks
ru: Послеустановочные задачи Flatpak

en: Preparing deployment of {}
ru: Подготовка к развёртыванию {}

en: Preparing to install
ru: Подготовка к установке

en: Preparing transaction from installation source
ru: Подготовка транзакции из источника установки

en: Preserve
ru: Не изменять

en: Press <b>Done</b> again to use the password anyway.
ru: Еще раз нажмите <b>Готово</b>, чтобы все-таки использовать пароль.

en: Press ENTER to continue
ru: Для продолжения нажмите ENTER

en: Pressing 'OK' below will take you to the disk selection screen where you will need to re-select your disks.
ru: Нажимая «OK», вы будете направлены на страницу выбора диска, на которой вам будет необходимо выбрать ваши диски заново.

en: Private key password:
ru: Пароль к закрытому ключу:

en: Probing storage
ru: Проверка устройств хранения

en: Probing storage...
ru: Проверка устройств хранения...

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Progress
ru: Ход выполнения

en: Protocol for the repository URL.
ru: Протокол для адреса репозитория.

en: Protocol in URL does not match selected protocol
ru: Протокол в адресной строке не соответствует выбранному протоколу

en: Provider
ru: Поставщик услуг

en: Proxy authentication data duplicated
ru: Дублирование данных проверки подлинности прокси

en: Purpose
ru: Цель

en: Quit
ru: Выход

en: Quit (Reboot)
ru: Выйти (Перезагрузить)

en: RAID Device
ru: Устройство RAID

en: RAID Level:
ru: RAID:

en: RAID device  "%s" given in raid command does not exist.
ru: RAID-устройство «%s», указанное в строке команды raid, не существует.

en: RAID device "%(device)s" has a format of "%(format)s", but should have a format of "mdmember".
ru: RAID-устройство «%(device)s» должно иметь формат«mdmember», но обнаружен «%(format)s».

en: RAID partition "%s" is defined multiple times.
ru: Раздел RAID «%s» определён несколько раз.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following device types: %(types)s.
ru: Массивы RAID, в которые входит «%(desc)s», должны иметь устройства одного из следующих типов: %(types)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following metadata versions: %(metadata_versions)s.
ru: Массивы RAID, в которые входит «%(desc)s», могут иметь метаданные следующих версий: %(metadata_versions)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following raid levels: %(raid_level)s.
ru: Массивы RAID, в которые входит «%(desc)s», должны иметь один из следующих уровней raid: %(raid_level)s.

en: RAID volume "%s" specified with --useexisting does not exist.
ru: Том RAID «%s», заданный параметром --useexisting, не существует.

en: RAID0
ru: RAID 0

en: RAID1
ru: RAID 1

en: RAID10
ru: RAID 10

en: RAID4
ru: RAID 4

en: RAID5
ru: RAID 5

en: RAID6
ru: RAID 6

en: RECLAIM DISK SPACE
ru: ОСВОБОЖДЕНИЕ ПРОСТРАНСТВА

en: RESCAN DISKS
ru: ПОИСК ДИСКОВ

en: ROOT PASSWORD
ru: ПАРОЛЬ ROOT

en: RPM OSTree
ru: OSTree RPM

en: Read the License Agreement
ru: Прочитайте лицензионное соглашение

en: Read-only mount
ru: Монтирование для чтения

en: Receiving objects: {percent}% ({fetched}/{requested}) {bytes}
ru: Получение объектов: {percent}% ({fetched}/{requested}) {bytes}

en: Reclaim
ru: Высвобождение

en: Reclaimable Space
ru: Можно освободить

en: Reconfiguring NVDIMM devices. This may take a moment...
ru: Идет перенастройка устройств NVDIMM. Это займет некоторое время...

en: Red Hat CDN
ru: CDN Red Hat

en: Red Hat CDN requires registration.
ru: Для Red Hat CDN требуется регистрация.

en: Red Hat Insights aims to increase your IT efficiency and speed across hybrid infrastructures by identifying and prioritizing risks, managing vulnerabilities, and compliance, and analyzing costs. For more information, visit the Red Hat Insights information page.
ru: Red Hat Insights направлена на повышение эффективности и скорости ИТ в гибридных инфраструктурах за счет выявления и приоритизации рисков, управления уязвимостями, соблюдения нормативных требований и анализа затрат. Для получения дополнительной информации посетите информационную страницу Red Hat Insights.

en: Reformat
ru: Переформатирование

en: Region
ru: Регион

en: Registered to Satellite.
ru: Зарегистрировано на Satellite.

en: Registered with account {}
ru: Зарегистрировано в учетной записи {}

en: Registered with organization {}
ru: Зарегистрировано в организации {}

en: Registered.
ru: Зарегистрировано.

en: Registering...
ru: Регистрация...

en: Registration failed due to insufficient credentials.
ru: Регистрация не удалась из-за недостаточности данных учетной записи.

en: Registration failed.
ru: Регистрация не удалась.

en: Reload storage configuration from disk.
ru: Загрузить настройки хранения с диска.

en: Remote directory is required
ru: Необходимо указать удаленный каталог

en: Remove NTP server
ru: Удалить сервер NTP

en: Remove the selected mount point(s).
ru: Удалить выбранные точки монтирования.

en: Remove the selected repository.
ru: Удалить выбранный репозиторий.

en: Replace Existing Linux system(s)
ru: Заменить существующую систему(мы) Linux

en: Repo URL
ru: Адрес репозитория

en: Repository %s does not match selected protocol
ru: Репозиторий %s не соответствует выбранному протоколу

en: Repository %s has empty NFS server
ru: Не задан сервер NFS для репозитория %s

en: Repository %s has empty url
ru: Пустой адрес репозитория %s

en: Repository %s has invalid host name
ru: Недопустимое имя узла для репозитория %s

en: Repository %s has invalid url
ru: Недопустимый адрес репозитория %s

en: Repository %s required remote directory
ru: Для репозитория %s требуется удаленный каталог

en: Repository name conflicts with internal repository name.
ru: Конфликт имени с именем внутреннего репозитория.

en: Requested boot drive "{}" doesn't exist or cannot be used.
ru: Загрузочный диск «{}» не существует или его нельзя использовать.

en: Rescanning disks after reconfiguration.
    This may take a moment ...
ru: Повторное сканирование дисков после перенастройки. 
    Это может занять некоторое время ...

en: Rescanning disks finished.
ru: Повторное сканирование дисков завершено.

en: Rescue
ru: Восстановить

en: Rescue Shell
ru: Оболочка восстановления

en: Restoring hardware time...
ru: Восстановление аппаратного времени...

en: Revert to the previous list of repositories.
ru: Вернуться к предыдущему списку репозиториев.

en: Reverting previous configuration. This may take a moment...
ru: Возврат предыдущей конфигурации. Это может занять некоторое время...

en: Role
ru: Роль

en: Role: {}
ru: Роль: {}

en: Root Selection
ru: Выбор корня

en: Root account is disabled
ru: Учётная запись root заблокирована

en: Root password
ru: Пароль root

en: Root password has been set.
ru: Пароль root задан.

en: Root password is not set
ru: Пароль root не задан

en: Root password is set
ru: Пароль root задан

en: Run %s to unmount the system when you are finished.
ru: Завершив, выполните %s, чтобы отключить систему.

en: Running post-installation scripts
ru: Выполняются послеустановочные скрипты

en: Running pre-installation scripts
ru: Выполняются предустановочные сценарии

en: Running pre-installation tasks
ru: Выполняются предустановочные задачи

en: SELECTED DISKS AND BOOT LOADER
ru: ВЫБРАННЫЕ ДИСКИ И ЗАГРУЗЧИК

en: SERVER:/PATH
ru: СЕРВЕР:/ПУТЬ

en: SOFTWARE
ru: ПРОГРАММНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ

en: SOFTWARE SELECTION
ru: ВЫБОР ПРОГРАММ

en: SPOKE NAME
ru: Название секции

en: SSL error while downloading the escrow certificate:
    
    %s
ru: Ошибка SSL при загрузке escrow-сертификата:
    
    %s

en: SUMMARY OF CHANGES
ru: ОБЗОР ИЗМЕНЕНИЙ

en: SYSTEM
ru: СИСТЕМА

en: SYSTEM PURPOSE
ru: НАЗНАЧЕНИЕ СИСТЕМЫ

en: Satellite URL
ru: Адрес URL Satellite

en: Saving storage configuration...
ru: Сохранение конфигурации устройств хранения данных…

en: Scanning disks.  This may take a moment...
ru: Идет поиск дисков... Это может занять некоторое время.

en: Scanning disks. This may take a moment...
ru: Идет просмотр дисков... Это может занять некоторое время.

en: Sector
ru: Сектор

en: Secure Boot
ru: Безопасная загрузка

en: Security
ru: Безопасность

en: Security Key
ru: Ключ

en: Select a drive for the mount point to be created on. If you select multiple, only 1 drive will be used.
ru: Выберите диск, на котором будет создана точка монтирования. Если вы выберете несколько, будет использоваться только 1 диск.

en: Select a network
ru: Выбрать сеть

en: Select a network to configure
ru: Выберите сеть для настройки

en: Select a partition scheme configuration.
ru: Выберите схему разбиения.

en: Select additional language support to be installed:
ru: Выберите дополнительный язык:

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select all of the drives you would like the mount point to be created on.
ru: Выберите все диски, на которых вы хотите создать точку монтирования.

en: Select an ISO to use as install source
ru: Выберите ISO-файл в качестве источника установки

en: Select an NTP server to remove
ru: Выберите сервер NTP для удаления

en: Select device containing the ISO file
ru: Выберите устройство с файлом ISO

en: Select the device(s) you'd like to install to.  They will be left untouched until you click on the main menu's "Begin Installation" button.
ru: Выберите устройства для установки операционной системы. Они не будут изменены до тех пор, пока вы не нажмете кнопку «Начать установку» в главном окне.

en: Selected Device
ru: Выбранное устройство

en: Selected Layouts
ru: Выбранные раскладки

en: Selected disks
ru: Выбранные диски

en: Selected disks {} contain volume group '{}' that also uses further unselected disks. You must select or de-select all these disks as a set.
ru: Выбранные диски {} содержaт группу устройств {}, использующих невыбранные диски. Выберите их или отмените выбор всех этих дисков.

en: Selected environment is not valid
ru: Выбрано недопустимое окружение

en: Server must be specified as SERVER:/PATH
ru: Необходимо указать сервер в виде СЕРВЕР:/ПУТЬ

en: Server supports Network Time Security (NTS) authentication
ru: Сервер поддерживает проверку подлинности Network Time Security (NTS)

en: Service level
ru: Уровень службы

en: Set Date & Time
ru: Установить дату и время

en: Set as current system host name.
ru: Настроить как текущее имя узла.

en: Set host name
ru: Установить имя узла

en: Set timezone
ru: Установить часовой пояс

en: Setting up installation source...
ru: Настройка источника установки...

en: Setting up kexec
ru: Настройка kexec

en: Setting up the installation environment
ru: Настройка среды установки

en: Shell
ru: Оболочка

en: Show password.
ru: Показать пароль.

en: Shrink
ru: Уменьшить

en: Simultaneous Multithreading (SMT) may improve performance for certain workloads, but introduces several publicly disclosed security issues. You can disable SMT, which may impact performance. Please read https://docs.msvsphere-os.ru/knowledge-base/security/smt.html to understand potential risks and learn about ways to mitigate these risks.
ru: Одновременная многопоточность (SMT) может увеличить производительность при определенных рабочих нагрузках, но привносит несколько известных проблем безопасности. Можно отключить SMT, что может повлиять на производительность. Прочитайте https://docs.msvsphere-os.ru/knowledge-base/security/smt.html для понимания потенциальных рисков и чтобы узнать о способах снижения этих рисков.

en: Simultaneous Multithreading (SMT) technology can provide performance improvements for certain workloads, but introduces several publicly disclosed security issues. You have the option of disabling SMT, which may impact performance. If you choose to leave SMT enabled, please read https://docs.msvsphere-os.ru/knowledge-base/security/smt.html to understand your potential risks and learn about other ways to mitigate these risks.
ru: Технология одновременной многопоточности (SMT) может обеспечить повышение производительности при определенных рабочих нагрузках, но привносит несколько известных проблем безопасности. Вы можете отключить SMT, что может повлиять на производительность. Если вы решите оставить SMT включенным, прочитайте https://docs.msvsphere-os.ru/knowledge-base/security/smt.html для понимания потенциальных рисков и чтобы узнать о других способах снижения этих рисков.

en: Single
ru: Один

en: Skip to shell
ru: Перейти к оболочке

en: Slaves
ru: Зависимые

en: Snapshot %s already exists.
ru: Снимок %s уже существует.

en: Snapshot: origin "%(origin)s" of snapshot "%(name)s" is not a valid thin LV device.
ru: Моментальный снимок: источник «%(origin)s» снимка «%(name)s» не является допустимым устройством тонкого логического тома.

en: Snapshot: origin "%s" doesn't exist!
ru: Моментальный снимок: источник «%s» не существует!

en: Software selection
ru: Выбор программ

en: Some packages, groups or modules are broken, the installation will be aborted.
ru: Некоторые пакеты, группы или модули повреждены, установка будет прервана.

en: Source changed - please verify
ru: Проверьте источник: он был изменён

en: Specialized & Network Disks
ru: Специализированные и сетевые диски

en: Specify Repo Options
ru: Введите данные репозитория

en: Specify the Desired Capacity in whole or decimal numbers, with an appropriate unit.
    
    Spaces separating digit groups are not allowed. Units consist of a decimal or binary prefix, and optionally the letter B. Letter case does not matter for units. The default unit used when units are left out is MiB.
    
    Examples of valid input:
    '100 GiB' = 100 gibibytes
    '512m' = 512 megabytes
    '123456789' = 123 terabytes and a bit less than a half
ru: Укажите требуемую ёмкость в целых или десятичных цифрах с надлежащими единицами измерения.
    
    Не допускаются пробелы, разделяющие группы цифр. Единицы измерения состоят из десятичного или двоичного префикса и, возможно, буквы «B». Регистр букв не имеет значения для единиц измерения. Типовой единицей измерения, если единицы не указаны, является МиБ.
    
    Примеры правильного ввода:
    '100 GiB' = 100 гигабайтов
    '512m' = 512 мегабайтов
    '123456789' = 123 терабайта и чуть меньше половины

en: Speed
ru: Скорость

en: Standard Partition
ru: Стандартный раздел

en: Start VNC
ru: Запустить VNC

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start shell
ru: Открыть оболочку

en: Starting Flatpak installation
ru: Запуск установки Flatpak

en: Starting VNC...
ru: Запуск VNC...

en: Starting automated install
ru: Запуск автоматической установки

en: Starting package installation process
ru: Начинается процесс установки пакетов

en: Starting pull of {branch_name} from {source}
ru: Запуск получения {branch_name} из {source}

en: Status not available
ru: Статус недоступен

en: Status unknown
ru: Неизвестный статус

en: Status unknown (missing)
ru: Статус неизвестен (не найден)

en: Storage Configuration
ru: Конфигурация устройств хранения

en: Storage Options
ru: Параметры хранения данных

en: Storing configuration files and kickstarts
ru: Сохранение файлов конфигурации и кикстарта

en: Strong
ru: Сложный

en: Subscribed in Simple Content Access mode.
ru: Подписка в режиме простого доступа к контенту.

en: Subscription attached.
ru: Подписка прикреплена.

en: Subsystem NQN
ru: Подсистема NQN

en: Support for this hardware has been removed in this major OS release. Please check the removed functionality section of the release notes.
ru: Поддержка этого оборудования была удалена в этой основной версии ОС. Проверьте раздел удаленных функциональных возможностей в примечаниях к выпуску.

en: Supported formats: %s
ru: Поддерживаемые форматы: %s

en: System Purpose
ru: Цель системы

en: System performance gains for memory-intensive workloads
ru: Повышение производительности системы при нагрузках с большим объемом памяти

en: TIME & DATE
ru: ДАТА И ВРЕМЯ

en: TOTAL SPACE
ru: ВСЕГО

en: Target
ru: Цель

en: Target WWID
ru: WWID цели

en: Target size "%(size)s" for device "%(device)s" is invalid.
ru: Задан недопустимый размер «%(size)s» для устройства «%(device)s».

en: Team
ru: Агрегирование (team)

en: Team %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) connected
ru: Агрегированный канал (team) %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) подключен

en: Testing layouts configuration not available.
ru: Проверка конфигурации раскладки недоступна.

en: Text mode provides a limited set of installation options. It does not offer custom partitioning for full control over the disk layout. Would you like to use VNC mode instead?
ru: Текстовый режим предоставляет ограниченный выбор параметров установки. В нём не предлагается сделать собственное разбиение на разделы, позволяющее получить полный контроль над разбиением дисков. Использовать режим VNC вместо этого?

en: That mount point is already in
    use.  Try something else?
ru: Эта точка монтирования уже
    используется. Выбрать другую?

en: That mount point is already in use. Try something else?
ru: Эта точка монтирования уже используется. Попробовать ещё?

en: That mount point is invalid. Try something else?
ru: Это неверная точка монтирования. Попробовать ещё?

en: The "%s" file system type is not supported.
ru: Файловая система «%s» не поддерживается.

en: The %%anaconda section has been deprecated. It may be removed from future releases, which will result in a fatal error when it is encountered. Please modify your kickstart file to remove this section.
ru: Раздел %%anaconda устарел. Он может быть удален из будущих версий, что приведет к неисправимой ошибке при его обнаружении. Измените файл kickstart, чтобы удалить этот раздел.

en: The %(product_name)s graphical installer requires %(needed_ram)s MB of memory, but you only have %(total_ram)s MB.
ru: Для установки %(product_name)s в графическом режиме необходимо %(needed_ram)s МБ памяти, но доступно только %(total_ram)s МБ.

en: The %packages --ignorebroken feature is not supported on your product!
ru: Функция %packages --ignorebroken не поддерживается вашим продуктом!

en: The 'boot' area on your computer is where files needed
    to start the operating system are stored.
ru: Раздел «boot» используется для хранения файлов, необходимых
    для запуска операционой системы.

en: The 'home' area on your computer is where all your personal
    data is stored.
ru: В разделе «home» хранятся 
    данные пользователя.

en: The 'root' area on your computer is where core system
    files and applications are stored.
ru: В разделе «root» хранятся файлы
    приложений и системы.

en: The 'swap' area on your computer is used by the operating
    system when running low on memory.
ru: Раздел «swap» используется операционной системой 
    при нехватке памяти.

en: The BIOS boot partition is required to enable booting
    from GPT-partitioned disks on BIOS hardware.
ru: Раздел «BIOS boot» требуется для загрузки системы с дисков
    с разметкой GPT на оборудовании с BIOS.

en: The LDL DASD disk {name} ({busid}) cannot be used for the installation. Please format it.
ru: LDL DASD диск {name} ({busid}) не может быть использован для установки. Отформатируйте его.

en: The PReP boot partition is required as part of the
    boot loader configuration on some PPC platforms.
ru: На некоторых платформах PPC требуется раздел PReP
    как часть конфигурации загрузчика.

en: The RAID level you have selected ({level}) requires more disks ({min}) than you currently have selected ({count}).
ru: Для выбранного уровня RAID ({level}) требуется больше дисков ({min}), чем сейчас выбрано ({count}).

en: The RAID volume name "%s" is already in use.
ru: Имя тома RAID «%s» уже используется.

en: The VNC server is now running.
ru: Сервер VNC запущен.

en: The added DASD can be found under "Local Standard Disks."
ru: Добавленный DASD будет доступен в секции «Локальные диски»

en: The available memory is less than %(size)s which can be too small for LUKS2 format. It may fail.
ru: Доступная память меньше, чем %(size)s, что может быть слишком мало для формата LUKS2. Может не получиться.

en: The container is encrypted.
ru: Контейнер зашифрован.

en: The existing unlocked LUKS device {} cannot be used for the installation without an encryption key specified for this device. Please, rescan the storage.
ru: Существующее разблокированное устройство LUKS {} нельзя использовать для установки без ключа шифрования, указанного для этого устройства. Просканируйте хранилище ещё раз.

en: The following NVDIMM devices selected from the list will be reconfigured to sector mode:
ru: Следующие устройства NVDIMM, выбранные из списка, будут перенастроены в секторный режим:

en: The following error occurred discovering DASD devices.  Please double check your configuration information and try again.
ru: Произошла ошибка при поиске устройств DASD.  Еще раз роверьте конфигурацию и повторите попытку.

en: The following error occurred discovering iSCSI targets.  Please double check your authorization information and try again.
ru: Ошибка при поиске iSCSI-целей.  Внимательно проверьте информацию о своем доступе и повторите попытку.

en: The following error occurred discovering zFCP devices.  Please double check your configuration information and try again.
ru: Произошла ошибка при поиске устройств zFCP.  Еще раз проверьте конфигурацию и повторите попытку.

en: The following error occurred during the installation:
    
    {details}
    
    Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: Произошла следующая ошибка при установке:
    
    {details}
    
    Игнорировать и продолжить установку?

en: The following error occurred logging into the selected iSCSI node.  Please double check your authorization information and try again.
ru: Ошибка авторизации на узле iSCSI. Проверьте данные доступа и повторите попытку.

en: The following error occurred reconfiguring NVDIMM devices:
ru: Следующая ошибка произошла при перенастройке устройств NVDIMM:

en: The following error occurred while attempting to add an FCoE SAN.  Please check your configuration and try again
ru: Ошибка при добавлении FCoE SAN. Проверьте настройки и повторите попытку

en: The following error occurred while installing the boot loader. The system will not be bootable. Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: Произошла следующая ошибка при установке загрузчика. Загрузка системы будет невозможна. Игнорировать и продолжить установку?

en: The following error occurred while installing the payload. This is a fatal error and installation will be aborted.
ru: Следующая ошибка произошла во время установки. Это неустранимая ошибка, и установка будет прервана.

en: The following error occurred while setting up the payload. This is a fatal error and installation will be aborted.
ru: Следующая ошибка произошла во время установки. Это неустранимая ошибка, и установка будет прервана.

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
ru: Произошла ошибка при загрузке сертификата escrow:
    
    %s

en: The following errors were encountered when checking your disk selection. You can modify your selection or quit the installer.
ru: Во время проверки выбранного диска обнаружены ошибки. Вы можете изменить свой выбор или выйти из программы установки.

en: The following errors were encountered when checking your storage configuration.  You can modify your storage layout or quit the installer.
ru: Во время проверки конфигурации устройств хранения были обнаружены ошибки. Вы можете изменить схему устройств хранения или прервать установку.

en: The following installations were discovered on your system.
ru: В вашей системе обнаружены следующие установки.

en: The following mandatory spokes are not completed:
ru: Не завершены обязательные шаги:

en: The following nodes were discovered using the iSCSI initiator <b>%(initiatorName)s</b> using the portal IP address <b>%(portalAddress)s</b>.  Please select which nodes you wish to log into:
ru: Следующие узлы были обнаружены с помощью инициатора iSCSI <b>%(initiatorName)s</b> с использованием портала с IP-адресом <b>%(portalAddress)s</b>.  Выберите узлы для входа:

en: The following software marked for installation has errors.
    This is likely caused by an error with your installation source.
ru: Следующее программное обеспечение, помеченное для установки, содержит ошибки.
    Вероятно, это вызвано ошибкой в источнике установки.

en: The following unformatted or LDL DASDs have been detected on your system. You can choose to format them now with dasdfmt or cancel to leave them unformatted. Unformatted DASDs cannot be used during installation.
ru: Обнаружены неформатированные устройства LDL DASD. Можно отформатировать их сразу с помощью dasdfmt или оставить неформатированными. Для участия в процессе установки устройства DASD должны быть отформатированы.

en: The following unformatted or LDL DASDs have been detected on your system. You can choose to format them now with dasdfmt or cancel to leave them unformatted. Unformatted DASDs cannot be used during installation.
ru: Обнаружены неформатированные устройства LDL DASD. Можно сразу их отформатировать с помощью dasdfmt или пропустить форматирование. Для участия в процессе установки устройства DASD должны быть отформатированы.

en: The following warnings were encountered when checking your kernel configuration. These are not fatal, but you may wish to make changes to your kernel config.
ru: Следующие предупреждения были встречены при проверке конфигурации ядра. Это не критично, но может потребоваться изменить настройки ядра.

en: The following warnings were encountered when checking your storage configuration.  These are not fatal, but you may wish to make changes to your storage layout.
ru: Следующие предупреждения были встречены при проверке конфигурации устройств хранения. Это не критично, но может потребоваться изменить схему устройств хранения.

en: The installation cannot continue and the system will be rebooted
ru: Установка не может быть продолжена, поэтому система будет перезагружена

en: The installation was stopped due to what seems to be a problem with your hardware. The exact error message is:
    
    %s.
    
     The installer will now terminate.
ru: Установка остановлена, по-видимому, из-за проблемы с вашим оборудованием. Сообщение об ошибке в точности:
    
    %s.
    
     Теперь установка будет прекращена.

en: The maximum size "%s" is invalid.
ru: Недопустимый максимальный размер «%s».

en: The mount point "%s" is not valid.  It must start with a /.
ru: Недействительная точка монтирования «%s»: должна начинаться с /.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
ru: Точка монтирования %s должна находиться в файловой системе Linux.

en: The passphrase is empty.
ru: Парольная фраза пустая.

en: The passphrase is too short
ru: Парольная фраза слишком короткая

en: The passphrase you have provided contains non-ASCII characters. You may not be able to switch between keyboard layouts when typing it.
ru: Парольная фраза содержит символы, не входящие в набор ASCII. Функции переключения раскладки клавиатуры могут быть недоступны при её вводе.

en: The passphrase you have provided is weak.
ru: Предоставленная парольная фраза слишком простая.

en: The passphrase you have provided is weak:
ru: Предоставленная парольная фраза слишком простая:

en: The passphrases do not match.
ru: Парольные фразы не совпадают.

en: The passphrases you entered were different. Please try again.
ru: Введенные парольные фразы не совпадают. Повторите ввод.

en: The password cannot be more than eight characters long.
ru: Пароль не может содержать больше восьми знаков.

en: The password is empty.
ru: Пустой пароль.

en: The password is too short
ru: Пароль слишком короткий

en: The password must be at least six characters long.
ru: Пароль должен содержать не менее 6 символов.

en: The password was set by kickstart.
ru: Пароль был задан в kickstart.

en: The password you have provided contains non-ASCII characters. You may not be able to switch between keyboard layouts when typing it.
ru: Пароль содержит символы, не входящие в набор ASCII. Функции переключения раскладки клавиатуры могут быть недоступны при его вводе.

en: The password you have provided is weak.
ru: Предоставленный пароль слишком простой.

en: The password you have provided is weak:
ru: Предоставленный пароль слишком простой:

en: The passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
ru: Введенные пароли не совпадают. Повторите ввод.

en: The pwpolicy command has been deprecated. It may be removed from future releases, which will result in a fatal error when it is encountered. Please modify your kickstart file to remove this command.
ru: Команда pwpolicy устарела. Она может быть удалена из будущих версий, что приведет к неисправимой ошибке, если она будет встречена. Измените файл kickstart - удалите эту команду.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory : %s.  You can then make any changes required to your system.  Choose '1' to proceed with this step.
    You can choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing '2'.
    If for some reason this process does not work choose '3' to skip directly to a shell.
ru: В режиме восстановления будет выполнена попытка найти установку Linux и смонтировать ее в %s. После этого можно сделать необходимые изменения в системе. Выберите «1» для продолжения этого пути.
    Вариант «2» подключит файловые системы в режиме чтения вместо чтения-записи. 
    Если по каким-либо причинам это не удалось, выберите «3» для быстрого перехода в командную оболочку.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
ru: Учетная запись администратора (root) предназначена для управления системой. Введите пароль root.

en: The selected disk {} is not recognized.
ru: Выбранный диск {} не распознан.

en: The size "%s" is invalid.
ru: Недопустимый размер «%s».

en: The software marked for installation has the following errors.  This is likely caused by an error with your installation source.  You can quit the installer, change your software source, or change your software selections.
ru: В программах, отмеченных для установки, имеются следующие ошибки. Вероятно, это вызвано ошибкой источника установки. Смените источник установки, выберите другие программы или закройте программу установки.

en: The space available to this mount point can be changed by modifying the volume below.
ru: Место, доступное для этой точки монтирования, можно изменить ниже.

en: The system is currently not registered.
ru: Система в настоящее время не зарегистрирована.

en: The system is registered to a Satellite instance.
ru: Система зарегистрирована на экземпляре Satellite.

en: The system is registered.
ru: Система зарегистрирована.

en: The volume group name "%s" is already in use.
ru: Имя группы томов «%s» уже используется.

en: There is a problem with your existing storage configuration or your initial settings, for example a kickstart file. You must resolve this matter before the installation can proceed. There is a shell available for use which you can access by pressing ctrl-alt-f1 and then ctrl-b 2.
    
    Once you have resolved the issue you can retry the storage scan. If you do not fix it you will have to exit the installer.
ru: Обнаружена проблема в конфигурации устройств хранения или в начальных настройках, например, в файле kickstart. Исправьте ее для продолжения установки. Для доступа к командной строке нажмите ctrl-alt-f1, затем ctrl-b 2.
    
    После устранения проблемы можно запустить сканирование накопителя заново. Если проблема не будет исправлена, установку придется отменить.

en: There is also free space available in pre-existing file systems.  While it's risky and we recommend you back up your data first, you can recover that free disk space and make it available for this installation below.
ru: В существующих файловых системах также есть свободное место. Хотя это рискованная операция, и перед ее проведением рекомендуется создать резервную копию данных, это свободное место можно получить и сделать доступным для данной установки.

en: There is an entry in your /etc/fstab file that contains an invalid or incorrect file system type. The file says that {detected_type} at {mount_point} is {fstab_type}.
ru: В файле /etc/fstab есть запись с недопустимым или неправильным типом файловой системы. В файле написано, что {detected_type} в {mount_point} на самом деле {fstab_type}.

en: There was a problem with your disk selection. Click here for details.
ru: Обнаружена проблема при выборе диска. Нажмите здесь для получения дополнительных сведений.

en: There was an error running the kickstart script at line %(lineno)s.  This is a fatal error and installation will be aborted.  The details of this error are:
    
    %(details)s
ru: Произошла ошибка при выполнении скрипта kickstart в строке %(lineno)s.  Это неустранимая ошибка, и установка будет прервана.  Подробные сведения об этой ошибке:
    
    %(details)s

en: This %(type)s device is missing member devices. You can remove it or select a different device.
ru: Устройство %(type)s не имеет составляющих элементов. Вы можете его удалить или выбрать другое устройство.

en: This LVM Volume Group is missing %(missingPVs)d of %(totalPVs)d physical volumes. You can remove it or select a different device.
ru: В этой группе томов LVM отсутствует %(missingPVs)d из %(totalPVs)d физических томов. Можно удалить ее или выбрать другое устройство.

en: This Software RAID array is missing %(missing)d of %(total)d member partitions. You can remove it or select a different device.
ru: В этом программном RAID-массиве отсутствует %(missing)d из %(total)d входящих в его состав разделов. Можно удалить массив или выбрать другое устройство.

en: This URL refers to a pool of NTP servers
ru: Это адрес пула серверов NTP

en: This device cannot be edited directly. You can remove it or select a different device.
ru: Это устройство не может быть изменено напрямую. Удалите его или выберите другое устройство.

en: This device contains the installation source.
ru: Это устройство содержит источник установки.

en: This device is encrypted and cannot be read without a valid passphrase. You may unlock it below.
ru: Устройство зашифровано, его данные недоступны без пароля. Ниже его можно разблокировать.

en: This field is optional.
ru: Это поле не является обязательным.

en: This file system may not be resized.
ru: Размер этой файловой системы не может быть изменен.

en: This hardware (or a combination thereof) is not supported by MSVSphere. For more information on supported hardware, please refer to https://msvsphere-os.ru.
ru: Это аппаратное обеспечение (или их комбинация) не поддерживается МСВСфера ОС. Для получения дополнительной информации о поддерживаемом оборудовании см. https://msvsphere-os.ru.

en: This is unstable, pre-release software.
ru: Стабильность предварительной версии дистрибутива не гарантируется.

en: This may take a moment.
ru: Это может занять некоторое время.

en: This may take a moment. You may <a href="">go back to the main menu</a> to complete other installation options while formatting completes.
ru: Это может занять некоторое время. Пока выполняется форматирование, можно <a href="">вернуться в главное меню</a>, чтобы завершить другие этапы настройки.

en: This mount point is invalid. The %s directory must be on the / file system.
ru: Неправильная точка монтирования. Каталог %s должен располагаться в файловой системе /.

en: Time settings
ru: Настройки времени

en: Timezone is not set.
ru: Часовой пояс не задан.

en: Timezone settings
ru: Выбор часового пояса

en: Timezone: %s
ru: Часовой пояс: %s

en: Tip:
ru: Подсказка:

en: To use DASD disks, you must provide the device number.
ru: Для использования дисков DASD необходимо предоставить номер устройства.

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
ru: Чтобы использовать диски iSCSI, необходимо указать адрес устройства iSCSI и имя инициатора iSCSI, которое было настроено для данного узла.

en: To use zFCP-attached SCSI disks, you must provide the FCP device number. Storage WWPN and FCP LUN are necessary if the zFCP adapter is not configured in NPIV mode or when automatic LUN scanning is disabled via a kernel module parameter.
ru: Чтобы использовать диски SCSI, подключенные к zFCP, необходимо указать номер устройства FCP. WWPN и FCP LUN устройства хранения необходимы, если адаптер zFCP не настроен в режиме NPIV или если автоматическое сканирование LUN отключено с помощью параметра модуля ядра.

en: Too short
ru: Слишком короткий

en: Total selected space to reclaim: <b>%s</b>
ru: Всего выбрано для освобождения: <b>%s</b>

en: Transport
ru: Способ передачи

en: Transport address
ru: Адрес цели для передачи

en: Tried to use undefined partition "%s" in Btrfs volume specification.
ru: Попытка использования неопределенного раздела «%s» в спецификации тома Btrfs.

en: Tried to use undefined partition "%s" in RAID specification.
ru: Попытка использования неопределенного раздела «%s» в спецификации RAID.

en: Tried to use undefined partition "%s" in Volume Group specification
ru: Попытка использования неопределенного раздела «%s» в спецификации группы томов

en: Try MSVSphere
ru: Попробовать в режиме Live

en: Type
ru: Тип

en: Type here to search.
ru: Введите текст для поиска.

en: UNFORMATTED DASDS
ru: НЕФОРМАТИРОВАННЫЕ DASD

en: URL for the repository, without protocol.
ru: Адрес репозитория (без протокола).

en: URL has no host component
ru: URL-адрес не содержит хост-компонента

en: URL is empty
ru: Пустой адрес

en: URL of proxy in the form of protocol://host:[port]
ru: Адрес прокси в формате «протокол://узел:[порт]»

en: USER SETTINGS
ru: ПОЛЬЗОВАТЕЛИ

en: Unable to create PID file
ru: Не удалось создать PID-файл

en: Unable to encrypt password: unsupported algorithm {}
ru: Не удается зашифровать пароль: неподдерживаемый алгоритм {}

en: Unable to find /bin/bash to execute!  Not starting shell.
ru: /bin/bash не найден. Оболочка не будет запущена.

en: Unacceptable label format for file system.
ru: Недопустимый формат метки файловой системы.

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Unformatted DASDs Detected
ru: Обнаружены неформатированные устройства DASD

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown Linux
ru: Неизвестный Linux

en: Unknown name of the %addon section.
ru: Неизвестное имя раздела %addon.

en: Unknown or invalid device '%s' specified
ru: Указано неизвестное или неверное устройство «%s»

en: Unknown or invalid format '%(format)s' specified for device '%(device)s'
ru: Указан неизвестный или неправильный формат «%(format)s» для устройства «%(device)s»

en: Unmanaged
ru: Неуправляемый

en: Unregistering...
ru: Отмена регистрации...

en: Unregistration failed.
ru: Отмена регистрации не удалась.

en: Unsupported
ru: Не поддерживается

en: Unsupported Hardware
ru: Неподдерживаемое оборудование

en: Unsupported Hardware Detected
ru: Обнаружено неподдерживаемое оборудование

en: Updates
ru: Обновления

en: Usage
ru: Использование

en: Usage: {}
ru: Применение: {}

en: Use
ru: Выбрать

en: Use All Space
ru: Использовать все пространство

en: Use Free Space
ru: Использовать свободное пространство

en: Use HTTP proxy
ru: Использовать прокси HTTP

en: Use Network Time
ru: Использовать сетевое время

en: Use of this product is subject to the license agreement found at %s
ru: Использование этого продукта подпадает под действие лицензионного соглашения %s

en: Use of this product is subject to the license agreement found at:
ru: Использование этого продукта подпадает под действие лицензионного соглашения, находящегося в:

en: Use password
ru: Использовать пароль

en: Use text mode
ru: Использовать текстовый режим

en: Use the credentials from discovery
ru: Данные с этапа обнаружения

en: User %s will be created
ru: Будет создан пользователь %s

en: User Name
ru: Пользователь

en: User and Group IDs
ru: Идентификаторы пользователя и группы

en: User creation
ru: Создание пользователя

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User name is reserved for system: %s
ru: Имя пользователя зарезервировано для системы: %s

en: User name:
ru: Имя пользователя:

en: VLAN %(interface_name)s (%(parent_device)s, ID %(vlanid)s) connected
ru: VLAN %(interface_name)s (%(parent_device)s, ID %(vlanid)s) подключен

en: VLAN ID
ru: Идентификатор VLAN

en: VNC Password
ru: Пароль VNC

en: VNC password must be six to eight characters long.
    Please enter a new one, or leave blank for no password.
ru: Пароль VNC должен содержать от 6 до 8 знаков.
    Введите новый пароль или оставьте поле пустым.

en: VPN Type
ru: Тип VPN

en: Vendor
ru: Производитель

en: Verifying %s
ru: Проверка %s

en: Version:
ru: Версия:

en: Volume
ru: Том

en: Volume Group
ru: Группа томов

en: Volume group "%s" defined without any physical volumes.  Either specify physical volumes or use --useexisting.
ru: Определение группы томов «%s» не содержит физических томов. Настройте список физических томов или используйте флаг --useexisting.

en: Volume group "%s" given in volgroup command does not exist.
ru: Группа томов «%s», указанная в команде volgroup, не существует.

en: Volume group given physical extent size of "%(extentSize)s", but must be one of:
    %(validExtentSizes)s.
ru: Размер физических экстентов группы томов составляет «%(extentSize)s», а должен быть таким:
    %(validExtentSizes)s.

en: WELCOME
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ

en: WELCOME TO %(name)s %(version)s.
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В %(name)s %(version)s.

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s ARM
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s АРМ

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s Certified
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s Сертифицированная

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s Cinnamon
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s Cinnamon

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s KDE
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s KDE

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s OS
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s ОС

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s Server
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s Сервер

en: WELCOME TO MSVSphere %(version)s XFCE
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В МСВСфера %(version)s XFCE

en: Waiting for %s threads to finish
ru: Ожидание завершения %s потоков

en: Warning checking storage configuration
ru: Предупреждение при проверке настроек накопителей

en: Warning checking storage configuration.  <a href="">Click for details.</a>
ru: Предупреждение при проверке конфигурации устройств хранения.  <a href="">Подробнее...</a>

en: Warning checking storage configuration.  <a href="">Click for details</a> or press Done again to continue.
ru: Предупреждение при проверке конфигурации устройств хранения.  <a href="">Подробнее...</a> или нажмите «Готово» для продолжения.

en: Warning checking storage configuration. <a href="">Click for details</a> or press Done again to continue.
ru: Предупреждение при проверке конфигурации устройств хранения. <a href="">Подробнее...</a> или нажмите «Готово» для продолжения.

en: Warning: All storage changes made using the installer will be lost when you choose to format.
    
    Proceed to run dasdfmt?
ru: Предупреждение: при форматировании предыдущие изменения устройств хранения данных будут потеряны.
    
    Запустить dasdfmt?

en: Warning: Existing data on reconfigured devices will be lost.
ru: Предупреждение: существующие данные на перенастраиваемых устройствах буду утеряны.

en: Warning: Processor has Simultaneous Multithreading (SMT) enabled
ru: Предупреждение: у процессора включена одновременная многопотоковая передача (SMT)

en: Warning: Processor has Simultaneous Multithreading (SMT) enabled.  <a href="">Click for details.</a>
ru: Предупреждение: в процессоре включена одновременная многопоточность (SMT). <a href="">Нажмите для получения дополнительной информации.</a>

en: Warning: This will revert all changes done so far.
    Do you want to proceed?
ru: Предупреждение: это вернет все изменения, сделанные до сих пор.
    Хотите продолжить?

en: Warning: You won't be able to switch between keyboard layouts (from the default one) when you decrypt your disks after install.
ru: Предупреждение: не удастся сменить раскладку клавиатуры (со стандартной) при дешифровании дисков после установки.

en: We won't touch your disks until you click 'Begin Installation'.
ru: Диски не подвергнутся изменениям до тех пор, пока вы не нажмете кнопку начала установки.

en: We'll need network access to fetch information about your location and to make software
    updates available for you.
ru: Необходим доступ к сети для того, чтобы мы смогли получить информацию о вашем местонахождении 
    и предоставить доступ к обновлениям программного обеспечения.

en: Weak
ru: Простой

en: Welcome to MSVSphere ARM 9.5
ru: Добро пожаловать в МСВСфера АРМ 9.5

en: What language would you like to use during the installation process?
ru: Какой язык вы хотите использовать в процессе установки?

en: When finished, please exit from the shell and your system will reboot.
ru: После завершения выйдите из оболочки и система перезагрузится.

en: When you create mount points for your %(name)s %(version)s installation, you'll be able to view their details here.
ru: Здесь будет показана информация о созданных точках монтирования для установки МСВСфера %(version)s ОС.

en: Which combination(s) would you prefer for switching between keyboard layouts?
ru: Какую комбинацию клавиш для переключения раскладки выберите?

en: Which installation source would you like to use?
ru: Какой источник установки выберите?

en: Which keyboard layouts would you like to use on this system?  You may move any layout to the top of the list to select it as the default.
ru: Выберите раскладку клавиатуры. Первая раскладка в списке будет использоваться по умолчанию.

en: Wi-Fi Networks
ru: Сети Wi-Fi

en: Will try to connect again in 15 seconds...
ru: Повторная попытка установить соединение будет предпринята через 15 секунд...

en: Wired (%(interface_name)s) connected
ru: Проводное соединение (%(interface_name)s) установлено

en: Wired (%(interface_name)s) connected
ru: Проводное соединение (%(interface_name)s) установлено

en: Wired (%(interface_name)s) disconnected
ru: Проводное соединение (%(interface_name)s) отключено

en: Wireless
ru: Беспроводное

en: Wireless connected to %(access_point)s
ru: Установлено беспроводное соединение с %(access_point)s

en: Workarounds for manual installations:
    * Select only the disks with the same sector size during manual installation in graphical or text mode.
    * When disks with inconsistent sector size are selected for the installation, restrict each created LVM Volume Group to use Physical Volumes with the same sector size. This can only be done in graphical mode in the Custom partitioning spoke.
    
    Workarounds for kickstart installations:
    * Restrict what disks are used for the partitioning by specifying 'ignoredisk --drives=..' or 'ignoredisk --only-use=..'.
    * Specify what disks should be used for each created LVM Physical Volume: partition pv.1 --ondisk=..'.
    
    General workarounds:
    * Plain partitioning scheme can be used instead of LVM.
    * Some drives support re-configuration of sector sizes, for example by running 'hdparm --set-sector-size=<SIZE> <DEVICE>'.
ru: Обходные решения для ручной установки:
    * Выбирайте только диски с одинаковым размером сектора при ручной установке в графическом или текстовом режиме.
    * Если для установки выбраны диски с несовместимым размером сектора, ограничьте каждую созданную группу томов LVM использованием физических томов с одинаковым размером сектора. Это можно сделать только в графическом режиме при пользовательском разбиении разделов.
    
    Обходные решения для установок с kickstart-файла:
    * Ограничьте, какие диски будут использоваться для разбиения, указав «ignoredisk --drives = ..» или «ignoredisk --only-use = ..».
    * Укажите, какие диски следует использовать для каждого созданного физического тома LVM: partition pv.1 --ondisk=..'.
    
    Общие обходные решения:
    * Вместо LVM можно использовать простую схему разбиения.
    * Некоторые диски поддерживают изменение конфигурации размеров секторов, например, путем запуска «hdparm --set-sector-size=<SIZE> <DEVICE>».

en: Working
ru: Работает

en: Would you like to ignore this and continue with installation?
ru: Хотите игнорировать это и продолжить установку?

en: Writing network configuration
ru: Запись конфигурации сети

en: Writing objects
ru: Запись объектов

en: X was unable to start on your machine. Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical installation or continue with a text mode installation?
ru: Не удалось запустить графическую подсистему X на вашей машине. Запустить VNC, чтобы подключиться к данному компьютеру с другой машины и выполнить установку в графическом режиме, или продолжить установку в текстовом режиме?

en: You are currently running MSVSphere from live media.
    You can install MSVSphere now, or choose "Install to Hard Drive" in the Activities Overview at any later time.
ru: МСВСфера АРМ 9.5 запущена с установочного диска.
    Вы можете установить операционную систему сейчас или в любое время выбрать «Установить на жесткий диск» в меню.

en: You can choose "Install to Hard Drive"
    in the Activities Overview at any later time.
ru: Вы можете в любое время выбрать «Установить на жесткий диск»
    в пункте меню «Обзор».

en: You can remove existing file systems you no longer need to free up space for this installation.  Removing a file system will permanently delete all of the data it contains.
ru: Чтобы освободить место, можно удалить ненужные файловые системы. Удаление файловой системы уничтожит и все данные, которые она содержит.

en: You can remove or insert additional disks at this time and press 'Rescan Disks' below for the changes to take effect.
ru: Вы можете добавить или удалить диски, а потом нажать кнопку «Поиск», чтобы применить изменения.

en: You don't have any Linux partitions.
ru: В системе нет разделов Linux. %s

en: You have chosen to encrypt some of your data. You will need to create a passphrase that you will use to access your data when you start your computer.
ru: Вы выбрали шифрование данных. Необходимо создать пароль для доступа к диску при запуске операционной системы.

en: You have chosen to skip boot loader installation. Your system may not be bootable.
ru: Вы решили пропустить установку загрузчика. Это может привести к тому, что загрузка системы будет невозможна.

en: You have no working NTP server configured
ru: Рабочий сервер NTP не настроен

en: You have not created a bootable partition.
ru: Не создан загрузочный раздел.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
ru: Не определен корневой раздел (/), обязательный для установки %s.

en: You have not specified a swap partition. %(requiredMem)s of memory is recommended to continue installation without a swap partition, but you only have %(installedMem)s.
ru: Не задан раздел подкачки. Для продолжения установки без создания раздела подкачки рекомендуется %(requiredMem)s памяти, но имеется лишь %(installedMem)s.

en: You have not specified a swap partition. %(requiredMem)s of memory is required to continue installation without a swap partition, but you only have %(installedMem)s.
ru: Не задан раздел подкачки. Для продолжения установки без создания раздела подкачки необходимо %(requiredMem)s памяти, но имеется лишь %(installedMem)s.

en: You have not specified a swap partition. Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
ru: Не задан раздел подкачки. Хотя это и не всегда требуется, в большинстве случаев раздел подкачки может значительно улучшить производительность системы.

en: You haven't created any mount points for your %(product)s %(version)s installation yet.  You can:
ru: Вы еще не создали точки монтирования для установки МСВСфера ОС %(version)s.  Вы можете:

en: You may <a href="">go back to the main menu</a> to complete other
    installation options while this scan completes.
ru: Пока выполняется сканирование, можно <a href="">вернуться в главное меню</a>, 
    чтобы завершить другие шаги настройки.

en: You may add a keyboard layout by selecting it below:
ru: Можно добавить раскладку клавиатуры, выбрав её ниже:

en: You may input a comma-separated list of group names and group IDs here. Groups that do not already exist will be created; specify their GID in parentheses.
ru: Введите список групп и их идентификаторов через запятую. Если группы не существуют, они будут созданы; укажите их идентификаторы в скобках.

en: You must create a new file system on the root device.
ru: Вы должны создать новую файловую систему на корневом устройстве.

en: You must include a PReP Boot Partition within the first 4GiB of an MBR- or GPT-formatted disk.
ru: Загрузочный раздел PReP необходимо разместить в первых 4 ГиБ диска с таблицей MBR или GPT.

en: You must include an Apple Bootstrap Partition on an Apple Partition Map-formatted disk.
ru: Необходимо добавить раздел Apple Bootstrap на диске со схемой Apple Partition Map.

en: You must include at least one MBR- or DASD-formatted disk as an install target.
ru: Для установки необходимо добавить хотя бы один диск с MBR или DASD.

en: You must include at least one MBR- or GPT-formatted disk as an install target.
ru: Для установки необходимо выбрать хотя бы один диск с разметкой MBR или GPT.

en: You must include at least one MBR-formatted disk as an install target.
ru: Для установки необходимо выбрать хотя бы один диск с разметкой MBR.

en: You must include at least one disk as an install target.
ru: Для установки необходимо выбрать хотя бы один диск.

en: You must set a password
ru: Необходимо задать пароль

en: You need to configure the network to use a network installation source.
ru: Для сетевой установки необходимо настроить подключение к сети.

en: You need to set up networking first if you want to use NTP
ru: Для использования NTP нужно сначала настроить сеть

en: You selected disk %(selected)s, which contains devices that also use unselected disk %(unselected)s. You must select or de-select these disks as a set. | You selected disk %(selected)s, which contains devices that also use unselected disks %(unselected)s. You must select or de-select these disks as a set.
ru[0]: Выбранный диск %(selected)s содержит устройства, которые также используют невыбранный диск %(unselected)s. Выберите его или отмените выбор всех этих дисков.
ru[1]: Выбранный диск %(selected)s содержит устройства, которые также используют невыбранные диски %(unselected)s. Выберите его или отмените выбор всех этих дисков.
ru[2]: Выбранный диск %(selected)s содержит устройства, которые также используют невыбранные диски %(unselected)s. Выберите его или отмените выбор всех этих дисков.

en: You will have to press <b>Done</b> twice to confirm it.
ru: Для подтверждения дважды нажмите <b>Готово</b>.

en: You'll set a passphrase next.
ru: Пароль будет установлен позднее.

en: Your %(mount)s partition is less than %(size)s which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
ru: Размер раздела %(mount)s меньше %(size)s, что меньше рекомендованного размера для обычной установки МСВСфера ОС.

en: Your %(mount)s partition is too large for %(format)s formatting (allowable size is %(minSize)s to %(maxSize)s)
ru: Раздел %(mount)s слишком велик для форматирования %(format)s (допустимый размер от %(minSize)s до %(maxSize)s)

en: Your %(mount)s partition is too small for %(format)s formatting (allowable size is %(minSize)s to %(maxSize)s)
ru: Раздел %(mount)s слишком мал для форматирования %(format)s (допустимый размер от %(minSize)s до %(maxSize)s)

en: Your %(mount)s partition size is lower than required %(size)s.
ru: Размер раздела %(mount)s меньше рекомендованного %(size)s.

en: Your %s must be on a separate partition or LV.
ru: %s должен быть на отдельном разделе или логическом томе.

en: Your BIOS-based system needs a special partition to boot from a GPT disk label. To continue, please create a 1MiB 'biosboot' type partition.
ru: Чтобы загрузить систему с диска с разметкой GPT на оборудовании с BIOS, необходимо создать загрузочный раздел «biosboot» размером 1 МиБ.

en: Your current <a href="" title="%(tooltip)s"><b>%(product)s</b> software selection</a> requires <b>%(total)s</b> of available space, including <b>%(software)s</b> for software and <b>%(swap)s</b> for swap space.
ru: Для <a href="" title="%(tooltip)s">программного обеспечения <b>МСВСфера ОС</b></a> требуется <b>%(total)s</b> пространства, в том числе <b>%(software)s</b> для программ и <b>%(swap)s</b> для подкачки.

en: Your current <b>%(product)s</b> software selection requires <b>%(total)s</b> of available space, including <b>%(software)s</b> for software and <b>%(swap)s</b> for swap space.
ru: Для установки <b>МСВСфера ОС</b> требуется <b>%(total)s</b>, в том числе <b>%(software)s</b> для программ и <b>%(swap)s</b> для подкачки.

en: Your customizations will result in the following changes taking effect after you return to the main menu and begin installation:
ru: Новые настройки приведут к следующим изменениям, которые вступят в силу после возврата в главное меню и начала установки:

en: Your firmware doesn't support XFS file system features on the /boot file system. The system will not be bootable. Please, upgrade the firmware or change the file system type.
ru: Ваша микропрограмма не поддерживает функции файловой системы XFS в файловой системе /boot. Система не будет загрузочной. Обновите прошивку или измените тип файловой системы.

en: Your root partition must be on a device of type: %s.
ru: Корневой раздел должен быть на устройстве типа: %s.

en: Your system has been mounted under %(mountpoint)s.
    
    If you would like to make the root of your system the root of the active system, run the command:
    
    	chroot %(mountpoint)s
ru: Ваша система смонтирована в %(mountpoint)s.
    
    Чтобы сделать корневой каталог вашей системы корневым каталогом активной системы, выполните команду:
    
    	chroot %(mountpoint)s

en: boot loader stage2 device %(stage2dev)s is on a multi-disk array, but boot loader stage1 device %(stage1dev)s is not part of this array. The stage1 boot loader will only be installed to a single drive.
ru: устройство загрузчика второй стадии, %(stage2dev)s, находится в многодисковом массиве, а устройство загрузчика первой стадии, %(stage1dev)s, не является частью этого массива. Загрузчик первой стадии будет установлен только на одиночный привод.

en: boot loader stage2 device %(stage2dev)s is on a multi-disk array, but boot loader stage1 device %(stage1dev)s is not. A drive failure in %(stage2dev)s could render the system unbootable.
ru: устройство загрузчика второй стадии, %(stage2dev)s, находится в многодисковом массиве, а устройство загрузчика первой стадии, %(stage1dev)s, — нет. Сбой диска в %(stage2dev)s может привести к невозможности загрузки системы.

en: checking status
ru: проверка состояния

en: container
ru: контейнер

en: disk free
ru: диск чист

en: empty password
ru: пустой пароль

en: fs free
ru: свободно в файловой системе

en: hostname:port
ru: имя узла:порт

en: iscsi --iface must be specified (binding used) either for all targets or for none
ru: «iscsi --iface» (привязка) необходимо указать для всех целей одновременно или не указывать совсем

en: kernel
ru: ядро

en: key1,key2,...
ru: ключ1,ключ2,...

en: local ISO file
ru: локальный образ

en: logvol --noformat must also use the --name= option.
ru: Строка команды «logvol --noformat» должна содержать параметр «--name=».

en: malformed URL, cannot parse it.
ru: неправильно сформирован адрес, не удается его разобрать.

en: metalink
ru: метассылка

en: mirrorlist
ru: зеркала

en: none
ru: нет

en: not available
ru: недоступно

en: not configured
ru: не настроено

en: not set
ru: не задано

en: part --noformat must also use the --onpart option.
ru: Команда «part --noformat» должна также содержать параметр «--onpart».

en: policy name required for %s
ru: Необходимо указать имя политики для %s

en: product name unknown
ru: неизвестное имя продукта

en: raid --noformat must also use the --device option.
ru: Команда «raid --noformat» должна также содержать параметр «--device».

en: repository URL
ru: URL репозитория

en: status: not working
ru: состояние: не работает

en: status: working
ru: состояние: работает

en: summary
ru: сводка

en: testing status...
ru: проверка состояния...

en: to begin installation
ru: чтобы начать установку

en: to enter the %(spoke_title)s spoke
ru: чтобы ввести %(spoke_title)s шаг

en: to go back to region list
ru: вернуться к списку регионов

en: to rescan devices
ru: повторно сканировать устройства

en: to return to language list
ru: для возврата к списку языков

en: unknown
ru: неизвестный

en: unplugged
ru: не подсоединён

en: volgroup --noformat and volgroup --useexisting must also use the --name= option.
ru: Команды «volgroup --noformat» и «volgroup --useexisting» должны содержать параметр «--name=».

en: wheel, my-team (1245), project-x (29935)
ru: wheel, my-teаm (1245), project-x (29935)

en: zFCP
ru: zFСP

en: {count} disk selected; {capacity} capacity; {free} free | {count} disks selected; {capacity} capacity; {free} free
ru[0]: Выбран {count} диск; емкость {capacity}; свободно {free}
ru[1]: Выбраны {count} диска; емкость {capacity}; свободно {free}
ru[2]: Выбраны {count} дисков; емкость {capacity}; свободно {free}

en: {device_name} on {container_name}
ru: {device_name} на {container_name}

en: {fs} must be on a device of type {type}
ru: {fs} должна быть на устройстве типа {type}

en: {product} Linux {version} for {arch}
ru: {product} Linux {version} для {arch}

en: {product} {version} for {arch}
ru: {product} {version} для {arch}

en: {} cannot be encrypted
ru: {} не может быть зашифрован

en: {} consumed
ru: Использовано {}

en: {} free
ru: {} свободно

en: {} may be a system boot partition! Deleting it may break other operating systems. Are you sure you want to delete it?
ru: Возможно, {} является загрузочным разделом! Его удаление может нарушить работу других операционных систем. Вы действительно хотите его удалить?

en: {} subscriptions attached to the system
ru: К системе прикреплено {} подписок
